Bez kategorii

Kiedy pożyczamy pieniądze, czyli jak zarządzać prawidłowo budżetem domowym

Niezależnie od tego, czy mamy kredyt, czy też nie, dobre prowadzenie budżetu domowego pomoże nam prawidłowo zarządzać swoimi pieniędzmi, a tym samym uniknąć zadłużenia i problemów wynikających z trudności regulowania bieżących zobowiązań. W artykule przyjrzymy się temu, w jaki sposób prawidłowo zarządzać budżetem domowym.

Porady dla zadłużonych i nie tylko – jak zarządzać budżetem?

Prawidłowe zarządzanie budżetem jest niezwykle ważne niezależnie od naszej sytuacji finansowej. Nie należy jednak ukrywać, że największe wyzwanie w tej kwestii stoi przed osobami, które mają ograniczony budżet, a dużo zobowiązań. Taka sytuacja ma miejsce zazwyczaj w przypadku osób młodych, dopiero wchodzących w dorosłe życie. Kiedy biorą swój pierwszy kredyt, np. na dom. Porady dla zadłużonych mogą służyć osobom, które są dłużnikami, ale również dla tych, którzy mają chwilówki, kredyty i korzystają z innych produktów finansowych. Szczególnie w ich przypadku istotne jest prawidłowe gospodarowanie pieniędzmi w taki sposób, aby nie dopuścić do wejścia w pętlę zadłużenia.

Jak zacząć prowadzić budżet domowy?

To tak naprawdę proste. Wystarczy, że skonstruujemy rozpiskę, w której znajdzie się miejsce na zarobki nasze, partnera, a także inne dodatkowe źródła przychodu. Gdy będziemy widzieć „czarno na białym” ile pieniędzy mamy do swojej dyspozycji, pozostaje nam rozpisać również na jakie cele zostaną przeznaczone nasze pieniądze.

porady dla zadłużonych

Na początku napisz wszystkie wydatki, które z pewnością będą miały miejsce w danym miesiącu – czynsz, rachunki, zobowiązania finansowe (np. rata kredytu). Po odjęciu tych kosztów od naszej sumy przychodów otrzymujemy kwotę, którą możemy przeznaczyć na koszty związane z dziećmi, jedzeniem, pielęgnacją i innymi kosztami dodatkowymi. Postaraj się w swoim planie określić przewidywane koszta z jak największą dokładnością.

Jakie mam koszty?

Określenie dokładnych kosztów życia wcale nie należy dla najłatwiejszych. A może inaczej – jest łatwe, ale dość żmudne. Oznacza to bowiem zbieranie wszystkich paragonów i rachunków, jakie otrzymamy w sklepach. Posiadając je możemy pod koniec miesiąca usiąść i podsumować je w odpowiednich kategoriach. To pozwoli nam na uśrednienie miesięcznych kosztów utrzymania.

Dzięki prowadzeniu budżetu domowego nie tylko upewnisz się, że na wszystko w danym miesiącu Ci wystarczy, ale również sprawdzisz, czy w Twoim budżecie nie znajdują się pozycje, które bardzo go nadwyrężają. Może okazać się, że niektóre zakupy są po prostu niepotrzebne, a rezygnacja z nich sprawi, że zasilisz swój budżet dodatkową gotówką.

Dodaj komentarz