Bez kategorii

Jak pozbyć się zużytego sprzętu AGD?

Ustawa o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z dnia 29 lipca 1995 roku, określa sposób, w jaki użytkownicy powinni postępować z zepsutym sprzętem, między innymi AGD. Została uchwalona w trosce o środowisko naturalne i zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Ze względu na to, że elektrośmieci, takie jak na przykład wyrzucany sprzęt AGD, bardzo negatywnie oddziałują na środowisko naturalne, ich użytkownicy są zobowiązani do pozbywania się tych sprzętów jedynie w określony sposób Ogranicza to znacznie ilość powstałych odpadów, emitujących do gleby i wody szkodliwe substancje. Nie można w żadnym wypadku wynosić sprzętu AGD na śmietnik lub, co gorsza, do lasu. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zadbał jednak o to, by można było pozbyć się sprzętu domowego w sposób odpowiedni. Jak to zrobić?

Co zrobić ze starą lodówką czy pralką- sklep odbierze sprzęt AGD

Trzeba pamiętać, że przepisy nie pozwalają wyrzucać na tradycyjny śmietnik sprzętów, które “pracują” na prąd czy gaz. Zalicza się więc do nich również sprzęt AGD. Na szczęście kupując nowy sprzęt, na przykład pralkę w sklepie stacjonarnym lub internetowy, można taki sam zużyty sprzęt oddać sklepowi, który ma obowiązek odebrać elektrośmieci. Jeżeli zamawia się dostawę sprzętu AGD do domu, pracowni mogą od razu zabrać jednym kursem stary sprzęt, który odwiozą na własne miejsce składowania. Odbędzie się to zupełnie za darmo. Niestety istnieje w tym względzie jedno ograniczenie. Sklep ma obowiązek odebrać zużyte elektrośmieci jedynie w stosunku 1:1, czyli jeżeli użytkownik kupuje lodówkę, sklep zgodzi się na zabranie jedynie starej lodówki, nie zaś dodatkowo zepsutego tostera  czy żelazka.

sprzet agd i śmieci

Jeżeli osoba kupująca sprzęt AGD odbiera go ze sklepu na własną rękę, również może przywieźć ten zużyty, który zostanie przyjęty, jednakże trzeba się liczyć z kosztami transportu, które ponosi się osobiście.

Jak pozbyć się zepsutych sprzętów AGD, zalegających w domu?

Trudniej sprawa może wyglądać jeżeli nie planujemy kupować nic nowego, zaś zepsute i zużyte sprzęty AGD zalegają w domu. W takiej sytuacji rozwiązaniem jest wywiezienie takich produktów na złom, o ile jest on uprawniony do odbioru odpadów elektronicznych. Złomiarze mogą również odebrać sprzęt prosto z domu użytkowania, jednakże niektóre firmy życzą sobie opłaty za tę usługę, inne zaś dodatkowo wypłacają drobną kwotę za możliwość odbioru cennego złomu.

Pomocą w kwestii pozbywania się elektrośmieci, powinna być każda gmina, która ma obowiązek udzielić informacji na temat, gdzie można odstawić stare sprzęty. Warto zadzwonić więc prosto do wydziału ochrony środowiska we własnej gminie i tam zasięgnąć wiedzy. Władze powinny wskazać wszystkie punkty w okolicy, gdzie możliwe jest oddanie zużytego sprzętu elektrycznego. W mieście należy zapytać administratora budynku o to, w jaki sposób pozbyć się elektrośmieci. Nie warto wyrzucać sprzętu na własną rękę, w miejscach niedozwolonych, ponieważ zależy jeżeli administrator udowodni konkretnemu użytkownikowi sprzętu, że wyrzucona pralka czy lodówka należy do niego, ma prawo wezwać straż miejską.  Za takie samowolne działania grozi do 5000 zł grzywny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *