Bez kategorii

Jak zbadać kogoś pod kątem spożycia narkotyków?

Chociaż narkotyki są nielegalne, to jednak dla chcącego nie ma nic trudnego i wcale nie tak trudno jest zdobyć substancje psychoaktywne. Są one popularne wśród ciekawskich uczniów i zestresowanych studentów oraz osób szukających wrażeń. Jeśli podejrzewamy u kogoś obecność narkotyków w organizmie ze względu na jego podejrzane zachowanie, mamy do dyspozycji różnego typu testy. Substancje psychoaktywne można wykryć zarówno z moczu i krwi, jak i ze śliny czy też obserwując zachowanie się źrenicy oka.

Testy narkotykowe, czyli jak sprawdzić obecność substancji psychoaktywnych w organizmie

Istnieje szybki sposób na sprawdzenie tego, czy aby przypadkiem ktoś nie jest pod wpływem narkotyków. Zanim udamy się do apteki po testy narkotykowe wykrywające substancje psychoaktywne w ślinie czy w moczu, można najpierw sprawdzić zachowanie się źrenicy oka pod wpływem silnego źródła światła. Wystarczy zakryć takiej osobie szczelnie oczy dłonią, po czym szybko zabrać ją po upływie kilkunastu sekund. Źrenicy niereagujące na silne światło to dowód na to, że osoba ta jest pod wpływem narkotyków. W przypadku zażycia marihuany, amfetaminy i barbituranów źrenice są powiększone, a pod wpływem heroiny zmniejszone.

Testy narkotykowe

Jeśli chodzi zaś o testy na narkotyki w ślinie, to wymagają one pobrania próbki śliny za pomocą dołączonego do opakowania próbnika. Po upływie określonego czasu pojawiają się na jego panelu barwne linie. Z kolei testy na narkotyki w moczu wymagają próbki świeżego strumienia moczu. Należy jednak upewnić się, że nie doszło przypadkiem do podmienienia próbki. Jest także test na narkotyki we włosach, który pozwala wykryć obecność substancji psychoaktywnych nawet po kilku miesiącach od ich zażycia. Włos wzięty do badania musi jednak być wystarczająco długi, gdyż potrzeba co najmniej tygodnia na wbudowanie się narkotyków w jego strukturę.

Co ze skutecznością testów narkotykowych?

Nie wszystkie testy są w stanie wykryć każdy rodzaj substancji psychoaktywnych. To czy narkotyk zostanie wykryty zależy nie tylko od rodzaju testu i zażytego narkotyku, ale także od czasu jego metabolizacji w organizmie. W przypadku THC można wykryć jego obecność w ślinie do 72h od zażycia. W moczu i krwi – w przeciągu godziny oraz przez 3-10 dni od zażycia. Jeśli chodzi o obecność amfetaminy, to można ją stwierdzić w przeciągu 4-72 h od zażycia. Z kolei obecność metabolitu benzylekgoniny można stwierdzić od 24 do 48h, kodeiny – od 7 do 21h, a obecność morfiny w przeciągu 7-72h od zażycia. Tylko testy z włosów są w stanie wykryć stosowanie substancji psychoaktywnych nawet po kilku miesiącach od ich zażycia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *