Bez kategorii

Jak działa rozrusznik samochodowy i w jaki sposób jest zbudowany?

Jednym z wielu podstawowych elementów konstrukcyjnych każdego samochodu z silnikiem spalinowym jest rozrusznik. Posługując się profesjonalnymi definicjami, dojdziemy do wniosku, iż jest to tak naprawdę niewielkich rozmiarów silnik elektryczny wraz dodatkowym osprzętem. Okazuje się bowiem, że silniki spalinowe nie mogą działać samodzielnie, bez pomocy elektryki.

Zadaniem, jakie wypełnia rozrusznik samochodowy, jest właśnie pomoc w uruchomieniu silnika. Element ten jest bardzo prosty w budowie. Prawdopodobnie dzięki temu cechuje się on raczej długą żywotnością, mimo faktu, iż poddawany jest często bardzo dużym obciążeniom. W czasie pracy działa z większą mocą niż wspomniany już silnik spalinowy.

W jaki sposób działa rozrusznik samochodowy?

Rolą rozrusznika jest dostarczanie siły do silnika spalinowego. Elementem, który potrzebuje wsparcia elektrycznego od rozrusznika, aby rozpocząć właściwy ruch, jest wał korbowy. Wspomniany wał pracuje zresztą raczej z niewielką mocą. Zadaniem rozrusznika jest obrót wałami korbowymi tak, aby silnik spalinowy mógł rozpocząć pracę. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma moment obrotowy.

rozrusznik samochodowy

Budowa rozrusznika samochodowego

Podstawowym elementem konstrukcyjnym każdego rozrusznika jest niewielkich rozmiarów silnik elektryczny z jednokierunkowym sprzęgłem. Jego rolą jest zapędzanie zębatki, która obraca wieńcem zębatym zlokalizowanym w kole zamachowym silnika spalinowego. Ponadto, rozrusznik samochodowy posiada również elektromagnes, którego zadaniem jest sprzęgnięcie ze sobą wieńca i koła zębatego. Dochodzi do tego w chwili przekręcenia kluczyka w stacyjce samochodowej. Koło zębate zaczyna się wówczas obracać.

Awarie rozruszników

Rozrusznik to podstawowy element budowy wielu samochodów. Bez jego prawidłowego działania auto nie może być szybko i bezproblemowo uruchomione. Jak już zaznaczono w poprzednich akapitach, niezbyt często dochodzi do awarii rozrusznika. Element ten jednak pod wpływem dużych sił jakie na niego oddziałują, czasami może ulec uszkodzeniu. Na czym ono polega? Czasami problem polega po protu na mechanicznym uszkodzeniu elementu. Jego konsekwencją jest utracenie połączenia elektrycznego między rozrusznikiem, a jednostką napędową. Konsekwencją wystąpienia tego typu problemu jest brak możliwości odpalenia silnika. Co zrobić w takiej sytuacji? Ze względu na fakt, iż rozrusznik jest urządzeniem elektrycznym oraz działa w bezpośrednim kontakcie z silnikiem, jego samodzielna naprawa może być niebezpieczna – zarówno dla właściciela pojazdu, jak i dla samego samochodu. Należy zatem od razu skontaktować się z fachowcem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *