Bez kategorii

Czym jest Quinoa

Coraz częściej możemy spotkać się z produktami spożywczymi, których nazwa dziwnie brzmi. Przykładem jest Quinoa. Większość z nas nie wie co to jest, ani ja się ją spożywa. Otóż Quinoa to komosa ryżowa, obecnie bardzo popularny i wszechstronny składnik w naszej kuchni. Jest świetnym zamiennikiem ryżu oraz kasz, można dodawać ją do gulaszy. Co zawiera Quinoa? Jakie posiada właściwości? Oraz jak można ją przygotować?

Co to jest Quionoa?

Quinoa jest to komosa ryżowa, czyli ryż peruwiański nazywany także złotem Inków. Należy ona do tak zwanych pseudozbóż, czyli roślin nie należących do grupy zbóż, ale  wytwarzających w swych nasionach dużą ilość skrobi. Od 5 tysięcy lat uprawiana jest na górskich terenach Peru, Chile, Ekwadoru i Boliwii. Jest to roślina odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, która osiąga 1,5 m wysokości. Ma ona trójkątne, ząbkowane liście oraz drobne różowe kwiatki. Owoce mają wygląd drobnych orzeszków. W sklepach możemy spotkać Quinoa białą, czarną i czerwoną. Gatunek biały ma delikatny smak, przypominający szpinak. W trakcie gotowania staje się bardzo pulchna. Komosa ryżowa czerwona oraz czarna posiadają twarde nasiona o lekko orzechowy posmaku, które po ugotowaniu są chrupiące.

Quionoa

Dlaczego warto spożywać ryż peruwiański?

Quinoa jest źródłem bardzo wartościowego, łatwo przyswajalnego białka, zawierającego wszystkie niezbędne, nie syntetyzowane przez nasz organizm aminokwasy. Przy tym nie zawiera glutenu, dzięki czemu mogą ją spożywać osoby będące na bezglutenowej diecie oraz chorzy na celiakie. Jest również bogatym źródłem magnezu, manganu, żelaza, wapnia, fosforu oraz miedzi. Zawierają także nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie omega-3 oraz duże ilości witaminy E, A oraz z grupy B. Ze względu na zawartość tych cennych składników odżywczych zalecana jest do spożywania osobom z silnymi bólami głowy, migrenami, miażdżycą oraz cukrzycą.

Jak przyrządzać komosę ryżową?

Quinoa można jeść na zimno lub na ciepło, zarówno w daniach słodkich jak i słonych. Jest bardzo dobrym zamiennikiem ryżu, kasz, kuskusu, makaronów oraz ziemniaków. Można ją stosować jako dodatek do gulaszu, zup, sałatek, risotto czy kotletów warzywnych. Ryż peruwiański można również jeść sam z dodatkiem przypraw oraz oliwy – https://quinoa.com.pl/. Młode listki można smażyć bądź gotować, tak samo jak szpinak. Z komosy można również zrobić mąkę, która świetnie sprawdzi się w przyrządzaniu placków, naleśników, pieczywa czy wyrobów cukierniczych.

Aby przyrządzić komosę ryżową na początek należy ją dokładnie przepłukać w zimnej wodzie, by pozbyć się gorzkiego smaku. Następnie gotujemy ją w stosunku 1 szklanka komosy do 2 szklanek wody, lekko solimy. Po upływie około 15 minut ściągamy ją z ognia i pozostawiamy na kolejne 15 minut pod przykryciem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *