Bez kategorii

Jak dobrać krem do rodzaju cery?

Nierzadko kobiety mają spory problem stojąc przed wyborem kremu dla siebie. Drogeryjne półki uginają się pod wieloma rodzajami tego rodzaju specyfików. Różnią się one składami, zadaniami, konsystencjami. Jak dokonać trafnego wyboru?  

Typy skóry

Pierwszym krokiem jest rozpoznanie typu swojej cery oraz jej potrzeb. Rozróżniamy cerę suchą, tłustą, normalną i mieszaną. Ta ostatnia jest najtrudniejsza w pielęgnacji ponieważ trzeba jej zapewnić odpowiednie nawilżenie ale i zmatowienie ponieważ sprawia ona problemy w strefie T czyli w obszarze czoła, nosa i brody. Ponadto cera może być również wrażliwa czy dojrzała ze zmarszczkami.  

Jak określić typ skóry?

Najłatwiej zrobić to na podstawie jej wyglądu. Jeśli skóra błyszczy się na całej powierzchni, mamy cerę tłustą. Gdy tylko na czole, nosie i brodzie czyli we wspomnianej wyżej strefie T oznacza to, że mamy cerę mieszaną. Skóra sucha często jest cieńsza i ma tendencje do zaczerwienienia, jest również mało elastyczna. Podobnie jest w przypadku skóry wrażliwej, która może też szczypaniem i swędzeniem reagować na nieodpowiednie kosmetyki i wymaga hipoalergicznych produktów.

Co dalej?

Dobierając odpowiedni krem do twarzy lub też inne kosmetyki jak np. tonik czy płyn do demakijażu, należy także pamiętać o tym, aby dobierać je pod kątem potrzeb skóry. Kiedy cera ziemista czyli zszarzała i zmęczona, potrzebuje kremów, które ją rozświetlą. Gdy są na niej przebarwienia, których chcemy się pozbyć, będzie wymagała kremu rozjaśniającego. Jeśli naszym problemem są wypryski wówczas należy wybrać kosmetyki matujące i jednocześnie nawilżające oraz pomagające zmniejszać produkcję sebum.

Dla kogo uniwersalne kosmetyki?

W drogeriach możemy spotkać kosmetyki, które zawierają na opakowaniu informację, że są dobre do każdego rodzaju cery. Nie zawsze jednak uniwersalny krem do twarzy będzie dobry dla każdego. Każda cera ma swoje własne wymagania, więc może się okazać, że taki kosmetyk jej nie odpowiada, zwłaszcza jeśli należy do tych wymagających jak np. sucha czy mieszana. Wybierając kosmetyk uniwersalny warto zwrócić uwagę na te naturalne, które ze względu na swój skład mogą okazać się odpowiednie do większości typów skóry.

Dodaj komentarz