Bez kategorii

Higiena jamy ustnej to nie tylko mycie zębów

Higiena jamy ustnej powinna być bardzo istotnym aspektem życia każdego człowieka. Zdrowy stan zębów przekłada się bowiem nie tylko na ich piękny wygląd, ale także na stan całego naszego organizmu. Aby utrzymać nasze uzębienie w dobrej kondycji nie wystarczy jedynie regularnie szczotkować zęby.

Irygator stomatologiczny do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych

Coraz większą popularność zyskują sprzęty stomatologiczne, takie jak na przykład irygatory. Są to urządzenia, które pozwolą nam utrzymać odpowiednią higienę naszej jamy ustnej. Irygator stomatologiczny, dzięki wodzie pod odpowiednim ciśnieniem, poradzi sobie doskonale z dokładnym wyczyszczeniem przestrzeni międzyzębowych. To tam najczęściej gromadzi się najwięcej bakterii, ponieważ są to miejsca trudno dostępne, do których często nie jesteśmy w stanie dotrzeć przy samym szczotkowaniu zębów (choćbyśmy robili to naprawdę bardzo dokładnie). Na rynku dostępne są irygatory stacjonarne oraz bezprzewodowe. Stacjonarne są znacznie większe i cięższe niż te bezprzewodowe, dlatego nie poleca się ich osobom, które często podróżują i chciałyby na wyjazdy zabierać sprzęt ze sobą. Jeśli posiadamy odpowiednie fundusze możemy natomiast zdecydować się na zakup dwóch urządzeń – stacjonarnego do używania go w domu, natomiast bezprzewodowego do zabierania go w podróże. Irygator stomatologiczny to urządzenie, którego może używać właściwie każdy, kto chce odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej.

Czy warto używać nici dentystycznej?

Nić dentystyczna ma za zadanie, podobnie jak irygator stomatologiczny, wyczyścić trudno dostępne przestrzenie między naszymi zębami. Jest to przyrząd bardzo pomocny i przydatny przy codziennej higienie jamy ustnej. Nić dentystyczna stanowi dobrą alternatywę dla irygatora, jeśli na przykład nie mamy obecnie odpowiednich funduszów na zakup droższego sprzętu. Nić dentystyczna doskonale sprawdzi się również w przypadku osób, które nie chcą zabierać w podróż swojego irygatora stacjonarnego, ze względu na jego duże gabaryty. Nić ponadto jest bardzo łatwo dostępna – możemy zakupić ją w każdej aptece, w większości drogerii kosmetycznych, a nawet w dobrze wyposażonych supermarketach. Z pewnością irygator będzie dokładniej radził sobie z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych, jednak nić dentystyczna również może się nam przydać do tego celu.

Regularne wizyty u stomatologa

Kluczowym aspektem dbania o kondycję naszych zębów są regularne wizyty u stomatologa. Powinny się one odbywać co około sześć miesięcy. W naszej jamie ustnej bowiem cały czas może powstawać próchnica i związane z nią ubytki w zębach. Rozwijająca się próchnica jest natomiast niebezpieczna dla całego naszego organizmu. Większość z nas popełnia błąd, rezygnując z regularnych wizyt u stomatologa. Najczęściej w gabinecie stomatologicznym pojawiamy się dopiero wówczas, gdy odczuwamy ból zęba. Niejednokrotnie okazuje się wtedy, że ubytki są już na tyle duże, że ich leczenie będzie bardzo bolesne i kosztowne. Częste wizyty u stomatologa pozwolą natomiast na wczesne wykrycie wszelkich problemów i uniknięcie nieprzyjemnych konsekwencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *