Bez kategorii

Higiena intymna – ważna dla każdej kobiety

Higiena intymna to bardzo ważny element dbania o zdrowie intymne. Nie należy traktować jej jako fanaberii – niewłaściwe nawyki higieniczne są punktem wyjścia do wielu infekcji układu moczowo – płciowego i ich poważnych powikłań. Zarówno młode dziewczęta w okresie pokwitania, jak i dojrzałe kobiety w okresie pomenopauzalnym, powinny dbać o zdrowie intymne, gdyż zmianom hormonalnym towarzyszy zmiana mikroflory pochwy – a stąd już krok do rozwoju infekcji.

Prawidłowa higiena intymna nie powinna być rozumiana po prostu jako codzienne podmywanie okolic intymnych mydłem lub kosmetykami o nieodpowiednim składzie – na bazie alkoholu, podrażniających, perfumowanych. Jaka zatem powinna być właściwa higiena intymna?

Apteka internetowa
R E K L A M A

Rola higieny intymnej w zachowaniu zdrowia kobiety

Zadaniem higieny intymnej jest oczyszczenie i odświeżenie miejsc intymnych, ale jednocześnie – utrzymanie właściwego pH pochwy. Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania właściwej mikroflory pochwy, której już najmniejsze zaburzenia skutkują rozwojem infekcji. Fizjologiczne pH okolic intymnych to 3, 5 – 4, 5 i taki kwaśny odczyn sprzyja rozwojowi dobroczynnych pałeczek kwasu mlekowego, hamujących rozwój grzybów Candida i bakterii chorobotwórczych. Naruszenie pH i zaburzenia lipidowego płaszcza ochronnego skóry to wstęp do podrażnień i infekcji.

Prawidłowa higiena intymna w każdym wieku

Właściwe dbanie o higienę okolic intymnych to konieczność w każdym wieku. Dziewczęta w okresie pokwitania czy kobiety podczas menopauzy doświadczają zmian hormonalnych, które wpływają na florę bakteryjną pochwy i jej pH. Szczególną uwagę do higieny intymnej powinny przywiązać kobiety w ciąży i planujące ciążę – infekcje intymne podczas ciąży stanowią zagrożenie dla prawidłowego rozwoju ciąży. Jak zatem dbać o higienę intymną?

Wybierać należy preparaty dedykowane higienie okolic intymnych (SPRAWDŹ JE TUTAJ) – mydła mogą przesuszać skórę i naruszać ochronny płaszcz hydrolipidowy skóry, żele perfumowane oraz te zawierające SLS, syntetyczne barwniki, alkohol czy konserwanty – podrażniają i uczulają skórę. Wszystko to może zaburzyć namnażanie pałeczek kwasu mlekowego Lactobacillus i rozwój niepożądanych drobnoustrojów. Czym zatem myć okolice intymne?

Warto sięgnąć po dobrej jakości płyny do higieny intymnej, zawierające w swoim składzie m. in.:

  • wyciągi roślinne
  • ekstrakty ziołowe
  • witaminy A i E
  • łagodzący panthenol i alantoinę
  • nawilżający kwas hialuronowy i kolagen
  • pałeczki kwasu mlekowego

Naturalna higiena intymna

W poszukiwaniu idealnego środka do higieny intymnej warto zwrócić uwagę na naturalną pielęgnację. Doskonale sprawdzą się płukanki ziołowe, przygotowane na bazie: rumianku, nagietka, pokrzywy, kory dębu, szałwii, krwawnika czy lotosu. Na bazie wyciągu z oczaru wirginijskiego i wody różanej można przygotować domowy płyn do higieny intymnej. A nierafinowany olej kokosowy wykazuje działanie antybakteryjne oraz łagodzące podrażnienia.

Ważne są także odpowiednie nawyki – unikanie noszenia obcisłych spodni, stosowanie wyłącznie bawełnianej (a nie syntetycznej) bielizny, rezygnacja z długich i gorących kąpieli wysuszających skórę. Zalecane są prysznice zamiast kąpieli, pranie bielizny w hipoalergicznych proszkach oraz unikanie przebywania w publicznych basenach. Podmywać się oraz wycierać po wypróżnieniu należy wyłącznie od przodu ku tyłowi.

Dodaj komentarz