Bez kategorii

Czym cechuje się dobry akumulator?

Raz na kilka lat wielu właścicieli samochodów staje prze koniecznością wymiany akumulatora, przy prawidłowym użytkowaniu tyle bowiem ten element jest w stanie wytrzymać. Obecnie na rynku oferta akumulatorów jest naprawdę duża, więc czasami może to stwarzać problemy przy wyborze. Warto zatem dowiedzieć się, na co zwracać uwagę przy zakupie tego elementu wyposażenia, i czym powinien się charakteryzować dobry akumulator. Można będzie dzięki temu zaoszczędzić pieniądze i uniknąć problemów związanych z brakiem możliwości uruchomienia samochodu.

Jakość wykonania

Akumulatory używane w samochodach są narażone na różne przeciążenia, jakie pojawiają się podczas jazdy. Tak powszechne na naszych drogach progi, koleiny czy nierówności powodują duże drgania pojazdu, a tym samym przenoszą się one też na akumulator. Dlatego też jedną z ważniejszych cech dobrego akumulatora jest jego jakość wykonania. Dotyczy to zarówno obudowy, która powinna być zrobiona z wytrzymałego, odpornego na uszkodzenia tworzywa, jak również elementów wewnętrznych, które w kiepskich produktach mogą po prostu popękać. Jeśli chodzi o obudowę, to przy zakupie warto zwrócić uwagę na jeden mały drobiazg, a mianowicie rączkę do przenoszenia. O ile samochód będzie cały czas jeździł, to nikt nie będzie na nią zwracał uwagi, ale bardzo może się przydać, jeśli pojawi się potrzeba doładowania.

AkumulatorSklep.pl

Parametry

Jedną z ważniejszych rzeczy przy wyborze akumulatora są jego parametry. Właściciele samochodów najczęściej zwracają uwagę na wymiary, pojemność nominalną i ewentualnie prąd rozruchowy, dobranie pod tym kątem powinno zapewnić prawidłową pracę tego podzespołu w samochodzie. Ale dla żywotności i trwałości wpływ ma też kilka innych parametrów, które zdecydowanie rzadziej się sprawdza. Duże znaczenie ma na przykład liczba cykli rozruchu – im będzie ona większa, tym będą większe szanse na dłuższą eksploatację. W tradycyjnych ogniwach wynosi ona 30-50 tyś, w akumulatorach EFB około 100 tyś, a w wersjach AMG nawet 300 tyś cykli. W wielu zastosowaniach ważna będzie także możliwość pracy przy niskim doładowaniu, to jest szczególnie istotne między innymi w przypadku nowoczesnych samochodów, wyposażonych w system START-STOP.

Gwarancja

Polecany akumulator powinien posiadać powyższe cechy, wtedy powinien bez problemów wytrzymać codzienne użytkowanie. Przy zakupie warto też sprawdzić, czy producent udzielaną gwarancją potwierdzi jakość swojego produktu. Obecnie standardem w przypadku markowych akumulatorów jest gwarancja na okres dwóch lat. Ale są też firmy, które ten czas wydłużają, o rok lub nawet czasami o kolejne dwa.

Dodaj komentarz