Bez kategorii

Sekret tworzyw sztucznych – co warto wiedzieć?

Tworzywa sztuczne, plastiki i polimery, bardzo różnią się od klasycznych materiałów, takich jak drewno, kamień czy beton. Warta uwagi jest przede wszystkim ich niewiarygodna żywotność, gdyż nie ulegają one naturalnemu rozkładowi, ani większości procesów chemicznych. Kamień się kruszy, drzewo próchnieje, metal poddaje się rdzy i korozji – plastik natomiast zniesie niemal wszystko, pozostając w identycznym stanie nawet po kilkuset latach. Niestety, przyczynia się to także do największego problemu, który wiąże się z tego typu materiałami, a mianowicie zanieczyszczenia środowiska. Z racji, że polimery rozkładają się zdumiewająco wolno, to zalegają one w ziemi, obniżając wydajność gruntu i szpecąc krajobraz. Dysponując zużytym sprzętem wykonanym z plastiku, zawsze należy pozbywać się go w kontenerach recyklingowych.

Najpopularniejszy z plastików – fascynujący polipropylen

Nie każdy polimer cieszy się równą popularnością. Poszczególne produkty wykazują lepsze bądź gorsze właściwości, przez co chętniej stosuje się je w określonych branżach. Znany polipropylen jest doskonałym wyborem przy wszystkich systemach wymagających trwałości oraz bezpieczeństwa, gdyż wyróżnia się on wyjątkowo wysoką odpornością na kwasy, rozpuszczalniki i inne, żrące substancje chemiczne. Co więcej, plastik ten, po podgrzaniu staje się bardzo plastyczny i łatwy w obróbce, co czyni go ulubionym tworzywem wśród wielu producentów mebli, butelek czy zabawek dla dzieci. Polipropylen wyróżnia się także niedużą masą i niską gęstością, przez co nadaje się on na ramy mebli tapicerowanych.

Cena a jakość, czyli skąd ta popularność?

Różnego rodzaju plastiki, w tym polipropylen, już dawno zalały światowy rynek drobnych sprzętów, zabawek i urządzeń. Stało się to przede wszystkim z uwagi na ich niesamowicie tani proces produkcyjny, gdzie dowolny rodzaj towaru może zostać odlany z polimeru zaledwie w kilkanaście sekund. Ponadto, polipropylen da się uzyskać w masowych ilościach, wykorzystując jedynie podstawowe związki chemiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *