Bez kategorii

Czy można zmienić fundację, której przekazuje się 1% w 2019 roku?

Wielu polskich podatników jest zaskoczonych tym, jak duże zmiany w rozliczaniu podatków dochodowych planowane są na rok 2019. Do tej pory każdy zmuszony był do złożenia wypełnionego przez siebie formularza PIT do Urzędu Skarbowego. Można to było robić osobiście, przesłać pocztą lub za pośrednictwem Internetu. Ponieważ większość Polaków wybierała tę ostatnią opcję, od tego roku Urzędy same rozliczą swoich podatników. Wystarczą im do tego formularze wypełnione już przez pracodawców. Oczywiście, każdy kto chce dokonać korekty lub zmiany rozliczenia, ma do tego pełne prawo. Również osoby chcące skorzystać z nowej ulgi dochodowej, albo wskazać nową organizację, której przekażą 1 procent (1% białaczka) swojego podatku, mają prawo to uczynić.

1 procent

Jak przekazuje się 1% podatku?

Do tej pory, każdy podatnik musiał wskazać w  swoim rocznym rozliczeniu, czy decyduje się przekazać swój 1 procent podatku i wpisać numer KRS Organizacji Pożytku Publicznego. Dzisiaj, urzędy same skopiują sobie dane z zeszłorocznego rozliczenia PUT. Jeżeli ktoś wyrazi chęć zmiany takiej organizacji, powinien zgłosić to do Urzędu w odpowiednim terminie, zanim rozliczenie zostanie już dokonane. Najlepiej zrobić to jeszcze na początku roku, aby mieć pewność, że urząd nie rozliczy podatków szybko, jeżeli wszystkie dokumenty i rozliczenia pracodawców będą zgadzały się z kwotami przelewów.

Komu można przekazać swój 1 procent podatku?

Większość osób decyduje się na wspieranie chorych i samotnych osób. Najczęściej są to dzieci, bywa też, że wspierane są osoby starsze. Spora grupa podatników wybiera też schroniska i fundacje walczące o prawa zwierząt. Bardzo ważne jest to, że podatnik sam może zdecydować o tym, komu pieniądze przekaże. Wybrana przez niego organizacja musi jedynie posiadać KRS. Często zdarzają się też zbiórki na konkretne chorujące osoby. Wówczas podaje się również imię i nazwisko takiego pacjenta lub numer celu szczegółowego. Warto zaczerpnąć najpierw informacji, aby środki na pewno trafiły na konto zbiórki właściwego dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *