Bez kategorii

Bezpieczeństwo dzięki uziemieniu zbiorników

Paliwa ciekłe i inne łatwopalne substancje wymagają ostrożności i uwagi podczas bezpośredniej z nimi styczności. Szczególnie istotne jest zaś zachowanie wszelkich możliwych względów bezpieczeństwa w czasie ich transportu. Drobna chwila nieuwagi może w nieprzewidzianych sytuacjach skończyć się tragicznie, zarówno dla osoby winnej zaniedbania, jak i dla całego otoczenia, w którym zaistniało niebezpieczne zdarzenie.

Ładunki elektrostatyczne a uziemienie zbiorników

Każda osoba co jakiś czas ma styczność ze zjawiskiem fizycznym jakim jest zbieranie się ładunków elektrostatycznych na powierzchni swetra, koca bądź chociażby nadmuchanego balona. Nikogo nie trzeba przekonywać, że uczucie przeskakującej iskry bywa tyleż efektowne, co i nieprzyjemne. Istnieją jednak także użyteczne sposoby wykorzystania przeskakującej iskry, chociażby dysponujący wiele mówiącą nazwą iskrownik, montowany w kuchenkach gazowych.

uziemienie zbiorników

Ładunki elektrostatyczne zbierają się także na o wiele większych przedmiotach, takich jak np. cysterny przewożące łatwopalne substancje. Również i w tym przypadku zebrany ładunek co jakiś czas znajduje swoje ujście, tworząc efektowna iskrę. Przypominając sobie działanie iskrownika w kuchence gazowej łatwo jest przewidzieć, co mogłoby się stać, gdyby iskra pojawiła się w czasie przeładowywania transportu łatwopalnej cieczy z cysterny do innego zbiornika.

Pojawianie się takiej iskry jest więc śmiertelnie niebezpieczne, dlatego też cysterny powinny być wyposażone w urządzenia eliminujące dowolne rozładowywanie się ładunków elektrostatycznych. Jednym z nich jest elektrostatyczne uziemienie zbiorników, odprowadzające ładunek z danej powierzchni bezpośrednio ku ziemi. Ich zastosowanie jest jednak o wiele szersze. Zasadniczo uziemienie takie może być stosowane w każdej sytuacji, w której łatwopalne substancje, czy to w czasie ich transportu czy też przeładunku, narażone są na oddziaływanie elektrostatyki.

Z góry ku dołowi

Zasada działania uziemienia cysterny jest taka sama, jak uziemienia w domowej instalacji elektroenergetycznej. Wszelkie, pojawiające się w nieprzewidziany sposób ładunki są przy jego użyciu „uziemiane”, czyli odprowadzane z powierzchni danego urządzenia ku ziemi.

Do jego prawidłowego działania są niezbędne zaciski uziemiające, zamontowane na nadwoziu cysterny oraz drugie, zamontowane w miejscu rozładunku, w sposób umożliwiający odprowadzenie ładunków elektrostatycznych do ziemi, bez ryzyka spowodowania wybuchu.

Jeszcze jednym elementem sprawnie działającego zestawu są przewody uziemiające, które montuje się do zacisków na karoserii a także w miejscu docelowym.

Dodaj komentarz