Bez kategoriiBlogUsługi

Zielone ściany sposobem na zredukowanie hałasu i zanieczyszczeń

Zielone ściany w postaci ekranów akustycznych są coraz częściej spotykane, szczególnie w miastach. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy borykają się z uporczywym hałasem, który bardzo negatywnie wpływa na nasz układ nerwowy. W związku z tym warto szukać sposobów na skuteczne zredukowanie do minimum owych trudności. Czym są tak naprawdę ekrany akustyczne i w jakim celu się je stosuje?

Gdy hałas daje się we znaki…

Mieszkając na wsi z pewnością jesteśmy mniej narażeni na uciążliwe i długotrwałe hałasy, jednakże nie każdy ma to szczęście czy możliwość życia poza miejskim gwarem. W niektórych miejscach ruch uliczny nigdy nie ustaje, co niestety wpływa niekorzystnie na jakość prowadzonego życia. Im więcej mieszkańców, tym prężniej rozwija się przemysł i handel. Coraz więcej osób posiada własny pojazd samochodowy, a więc natężenie ruchu się ciągle zwiększa, a wraz z nim wszechobecny dziś hałas nie tylko w dzień, ale i w nocy.

Zielone ściany
Źródło: Weldon.pl

Problem nasila się w przypadku gładkich powierzchni ścian i nawierzchni, w związku z odbijaniem się fal dźwiękowych i potęgowaniem hałasu. Jako, że ekrany osłaniające powlekane farbą czy wykonane z tworzywa sztucznego są mało estetycznym rozwiązaniem, zaczęto szukać innych rozwiązań. Od ekranu akustycznego wymaga się pochłaniania lub rozpraszania fal dźwiękowych oraz odpowiedniej wysokości. Pojawiły się zielone ściany, czyli ekologiczne ekrany akustyczne. Czy rzeczywiście warto w nie zainwestować?

Ekologiczne i estetyczne rozwiązanie w postaci roślinnych ekranów akustycznych

W miastach pojawia się coraz więcej ekranów roślinnych, które osłaniają domostwa przed miejskim hałasem. Za ich pomocą można w mniejszym lub większym stopniu zmniejszyć natężenie niepożądanych dźwięków. Rośliny nie tylko ładnie się prezentują oraz podnoszą jakość powietrza i jego wilgotność, ale dodatkowo rozpraszają i pochłaniają fale dźwiękowe. Jest to swego rodzaju filtr biologiczny, gdyż na liściach roślin osiada część zanieczyszczeń gazowych. Ponadto za pomocą zielonych ścian możliwe jest zmniejszenie dobowych wahań temperatury i przyśpieszenie cyrkulacji powietrza.

Najczęściej spotykane zielone ekrany

W miastach najczęściej można spotkać się z zielonymi ekranami akustycznymi w postaci pasm drzew i krzewów, wałów ziemnych obsadzonych krzewami, żywopłotów, ekranów z grubych włóknistych mat na medalowych stelażach oraz ścian z prefabrykatów betonowych przeznaczonych do obsadzania roślinami. Jeśli chodzi o gatunki drzew, to zwykle wykorzystuje się dęby, kasztanowce, klony, robinie i topole.

Dodaj komentarz