Bez kategoriiBlogUsługi

Podział i zastosowanie pomp do ścieków

Przy wyborze pompy używanej do oczyszczania ścieków należy zwracać uwagę na kilka istotnych szczegółów. Ważna jest jej wydajność i to, aby cicho pracowała. Konieczne jest również przyjrzenie się zastosowaniu trwałych materiałów. Kwestią elementarną jest również montaż tego rodzaju pomp, najlepiej by był jak najmniej skomplikowany i nie wymagający specjalistycznych narzędzi.

Pompy zatapialne

Przeznaczenie danego rodzaju pompy jest uwarunkowane jej konstrukcją. W związku z tym modele wyposażone w wielołopatkowy wirnik używane są zarówno do pompowania wody, jak i do roztworów, gnojowic, fekaliów czy cieczy zanieczyszczonych gazujących. Sprawdzają się doskonale przy pracy z cieczami czystymi albo lekko zabrudzonymi. Niektóre pompy posiadają urządzenia rozdrabniające, które mogą przepompowywać ciecze zanieczyszczone ciałami długowłóknistymi. Pompy zatapialne są najczęściej stosowane w przepompowniach, studzienkach zbiorczych oraz oczyszczalniach ścieków. Sprawdzają się w czynnościach takich jak odwadnianie budynków i gruntów, a także transport ścieków agresywnych, komunalnych czy przemysłowych oraz wody deszczowej, powodziowej i rzecznej. Bardzo ciekawym rodzajem pomp zatapialnych są pompy nie zatykające się. Tego typu urządzenia tego typu sprawdzą się w miejscach, w których konieczne jest pompowanie płynów zawierających cząstki stałe.

Pompy szlamowe

Pompy szlamowe dzieli się na zanurzeniowe oraz niezatapialne, a biorąc pod uwagę gabaryty oraz moc pracy – na elektryczne i spalinowe (czyli motopompy). Modele zasilane za pomocą prądu elektrycznego są zazwyczaj niewielkich rozmiarów i raczej nadają się do wypompowania mniejszej ilości cieczy o niskiej gęstości. W ciągu godziny mogą przepompować od 6 tysięcy do około 20 tysięcy litrów. Jednak nie można się nimi posługiwać przy dużych zanieczyszczeniach stałych. Pompowanie cząstek stałych lepiej przeprowadzać przy pomocy pomp szlamowych spalinowych. Ich zastosowanie umożliwi wypompowywanie wody o dużym stopniu zanieczyszczenia, bez niebezpieczeństwa zapchania pompy. Silniki spalinowe wykorzystywane w tego typu pompach mają dużą moc, której efektem jest ogromna siła ssąca, potrafiąca zebrać podczas jednej godziny pracy ponad 40 tysięcy litrów cieczy.

Pompy przeponowe

Pompa przeponowa jest to pompa gęstych cieczy, zawierających materiały ścierne lub ciała stałe. Jej naczelnym celem zastosowania jest przemysł przetwórczy i spożywczy np. pompowanie soków oraz dżemów czy miąższu owocowego. W rolnictwie używa się pomp przeponowych np. podczas czynności czyszczenia studni lub odwadniania wykopów. Pompy omawianego typu są używane do kanałów ściekowych, dzięki ich specyficznej konstrukcji posiadającej szerokie przejście dla ciał stałych oraz umiejętności pracy w tzw. suchoobiegu.

Pompy szlamowe, zatapialne czy też przeponowe to nie wszystkie metody oczyszczania ścieków. Często wykorzystywanymi metodami w tego typu czynnościach są np. przepompownie ścieków, czy też pompy samozasysające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *