Bez kategoriiBiznesBlog

Transport intermodalny, czyli lądem, wodą i powietrzem

Transport w dzisiejszym świecie odgrywa jedną z najważniejszych ról we wszystkich gałęziach gospodarki oraz sferach życia człowieka, zapewniając skuteczną translokację osób oraz ładunków w czasie i przestrzeni. Do jego prawidłowego funkcjonowania niezbędni są dyplomowani inżynierowie, szczególnie wyspecjalizowani w transporcie intermodalnym. Niezbędne uprawnienia w tym zakresie można obecnie zdobyć na uczelniach wyższych.

Zaawansowana translokacja

Transport intermodalny, nazywany również kombinowanym, to rodzaj transportu głównie towarów polegający na ich translokacji za pomocą środków przewozowych różnych gałęzi transportu. Łączy się w tym celu najczęściej transport samochodowy z transportem kolejowym. Jednak bardzo często wykorzystuje się również transport lotniczy oraz morski. Najważniejszą zasadą w transporcie intermodalnym jest używanie tylko jednej jednostki załadunkowej na całej trasie przemieszczania towaru (np. kontener, nadwozie wymienne), bez konieczności przeładunku towaru podczas wymiany środka transportu.


Specjalistyczna wiedza przede wszystkim

Aby móc sprawnie organizować transport kontenerowy w systemie kombinowanym, należy przede wszystkim zdobyć odpowiednią, specjalistyczną wiedzę techniczno-logistyczną. Pomagają w tym studia wyższe, które uczą m.in. nowoczesnych metod zarządzania przepływem jednostek ładunkowych, innowacyjnych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych, efektywnego funkcjonowania w międzynarodowym środowisku transportowym, zasad organizacji i projektowania systemów przewozu ładunków czy też operowania przewozem różnych jednostek ładunkowych. Między innymi takie umiejętności można zdobyć w Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie, studiując kierunek Transport o specjalności Transport intermodalny. Studia na tej specjalności trwają w przypadku trybu dziennego – 7 semestrów, natomiast studia niestacjonarne to 8 miesięcy. Absolwenci po ukończeniu edukacji są gruntownie przygotowani do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach sektora TSL, przedsiębiorstwach transportowych, centrach logistycznych, terminalach kontenerowych oraz wszelkiego rodzaju firmach doradczych z sektora transportowego.

Globalne i regionalne znaczenie

Dzięki możliwościom transportu intermodalnego można znacząco obniżyć koszty globalnego transportu towarów, zwiększyć ilość rodzajów możliwych środków przewozowych, podnieść jakość świadczonych usług oraz terminowość dostaw, a także znacząco zminimalizować ryzyko uszkodzenia przesyłki podczas transportu.

Położenie geograficzne Polski sprzyja skutecznemu i szybkiemu transportowy wszelakich ładunków, szczególnie po całej Europie. Przyczynia się również do tego dość dobra infrastruktura, która pozwala na wykorzystanie praktycznie wszystkich dostępnych obecnie gałęzi transportu. Transport intermodalny rozwija się obecnie bardzo energicznie w naszym kraju, a co za tym idzie z roku na rok zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie również jest coraz większe.

Artykuł powstał przy współpracy z UTH w Warszawie http://www.uth.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *