BlogEdukacja

Co powinieneś wiedzieć przed wyborem studiów prawniczych?

Prawo to niezmiennie jeden z najpopularniejszych kierunków na polskich uczelniach. Każdego roku tysiące maturzystów bierze udział w rekrutacji na studia prawnicze, co przy ograniczonej ilości miejsc skutkuje naprawdę zawziętą rywalizacją. Jakie wymagania stawiane są przed kandydatami na studentów prawa? Jak wyglądają studia prawnicze i jakie możliwości oferują swoim absolwentom?

Prawo nadal popularne

Rekrutacja na rok akademicki 2016/2017 pokazała jasno, że prawo, mimo ciągle zmieniających się mód i preferencji rynku pracy, pozostaje w ścisłej czołówce kierunków najchętniej wybieranych przez maturzystów. Szczególnym zainteresowaniem od kilku lat nieprzerwanie cieszą się studia prawnicze we wrocławskich uczelniach. To właśnie do tego miasta ściągają z całej Polski młodzi ludzie marzący o karierze prawnika, sędziego, radcy prawnego czy notariusza. Statystyki pokazują, że zainteresowanie studiami prawniczymi we Wrocławiu przewyższa to, jakim mogą poszczycić się największe polskie uczelnie, takie jak Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Studia prawnicze
Studia prawnicze

Wrocławskie „zagłębie prawnicze”

Do studiowania prawa we Wrocławiu zachęca szereg czynników. Młodzi ludzie biorą pod uwagę atrakcyjność samego miasta (tak pod względem kosztów utrzymania, oferowanych rozrywek, jak i pod względem szansy na znalezienie dorywczej pracy), a także jakość lokalnych uczelni, ich infrastrukturę oraz kadrę dydaktyczno-naukową. Bardzo ważnym argumentem po stronie Wrocławia jest również fakt, iż miasto to ściąga coraz większą liczbę korporacji prawniczych, które chętnie otwierają swoje przedstawicielstwa w tym „zagłębiu prawniczym”. Obecność tak wielu kancelarii to okazja do rozpoczęcia praktyk w jednej z nich (wrocławskie uczelnie prowadzą liczne programy partnerskie ze znajdującymi się tam korporacjami prawniczymi), a to oznacza szansę nie tylko na zdobycie wyjątkowego doświadczenia, ale i pracy.

Rekrutacja i program studiów prawniczych

Podczas rekrutacji na studia prawnicze uczelnie biorą pod uwagę przede wszystkim wyniki z matury z takich przedmiotów jak: historia, wiedza o społeczeństwie i język obcy. Dodatkowo niektóre uczelnie biorą pod uwagę wyniki z języka polskiego, matematyki i geografii.

Same studia prawnicze trwają pięć lat i są studiami jednolitymi, a więc nie występuje w ich przypadku podział na studia I stopnia (licencjackie) i studia II stopnia (magisterskie). Zainteresowani podjęciem nauki na kierunku Prawo, powinni przygotować się na zetknięcie na pierwszym roku z niełatwymi „przedmiotami wprowadzającymi” (logika, historia prawa, filozofia, ekonomia, socjologia, łacina). Przedmioty praktycznie nawiązujące do kolejnych gałęzi prawa pojawią się w dalszej kolejności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *