Bez kategorii

Skierowanie do lekarza – kiedy jest potrzebne?

Wiele osób mając problemy zdrowotne zastanawia się czy udać się od razu do specjalisty, czy do lekarza rodzinnego po skierowanie. Jest to zależne od kilku czynników.

Długie kolejki

W większości przypadków musimy się udać do lekarza rodzinnego po skierowanie do specjalisty. O ile sama wizyta nie trwa zbyt długo, to zanim do niej dojdzie, czekają nas długie kolejki. Po załatwieniu sprawy w tym miejscu, czeka nas jeszcze umówienie się ze specjalistą. Zazwyczaj wyznaczony termin jest bardzo odległy i trzeba długo czekać. Wyjątkiem są urazy, które trzeba opatrzyć i leczyć natychmiastowo. Wówczas możemy dostać się do lekarza jeszcze w ten sam dzień.

Wizyty prywatne

Skierowanie do specjalisty nie jest konieczne, gdy udajemy się do lekarza prywatnie. Wówczas musimy zapłacić za wizytę z własnej kieszeni, ponieważ fundusz zdrowia nie finansuje tego typu działalności. O ile jest to oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba iść do lekarza rodzinnego, to na pewno nasz portfel na tym ucierpi, ponieważ prywatne leczenie nie jest tanie.

Oczekiwanie na zbadanie

Skierowania również potrzebujemy gdy chcemy wykonać badania takie jak np. rezonans magnetyczny lub tomograf. Jednak termin oczekiwania jest również bardzo długi. Możemy to badanie wykonać szybciej, jeśli zapłacimy, ale są to kwoty kilkuset złotych. Wyjątkiem są sytuacje, gdy przebywamy w szpitalu, wówczas możemy mieć takie badanie wykonane natychmiastowo i całkowicie za darmo.
Sprawa skierowań do specjalistów jest w Polsce bardzo problematyczna, ponieważ zawsze mierzymy się z dylematem – czekać i oszczędzić, czy wydać i mieć od razu.

Dodaj komentarz