Bez kategorii

Odciski – skutki niewygodnych butów

Odciski – każdy zna ból z nimi związany. Jest to nagromadzenie się zbyt dużej ilości podrażnionej tkanki martwych komórek. Zazwyczaj pojawiają się one w obrębie powierzchni stóp, lecz zdarzają się również przypadki pojawienia się tego defektu na innych częściach ciała.

Odciski – jak powstają?

Odpowiedzialność za powstawanie nagniotków ponoszą niewłaściwe dobrane obuwie. Dolegliwość ta najczęściej spotyka kobiety, które często kupują zbyt małe i wysokie buty. Ponadto obuwie, które wybieramy często wymuszają nienaturalny układ stóp. Noszenie butów na wysokich obcasach zmienia nacisk na stopę, który generowany jest podczas chodzenia. W tym przypadku cały ciężar ciała przeniesiony jest na przednią część stopy, co skutkuje powstawaniem odcisków. Najlepszą profilaktyką na zbolałe stopy jest noszenie butów na płaskiej podeszwie. Natomiast jeżeli odciski już się pojawiły, wtedy należy chronić je specjalnymi plastrami. Usuwanie odcisków za pomocą przecinania, czy wciskania nagniotków jest całkowicie zabronione, gdyż może spowodować to jeszcze większy ból i zakażenie.

Usuwanie odcisków

W sytuacji gdy bolesne odciski nie pozwalają nam na normalne funkcjonowanie, w takim przypadku należy natychmiast udać się do podologa – specjalisty stóp, który zajmuje się schorzeniami tej partii ciała. Wizyta ta ma na celu całkowite usunięcie bolącego naskórka bez szkody dla zdrowia. Zabieg ten nazywany jest pedicure leczniczym.

Na rynku dostępne są żelowe plastry, które zawierają w sobie substancje mające właściwości lecznicze. Scholl.com.pl posiada szereg preparatów oraz plastrów, które mają na celu ochronę stóp.

Istnieją również domowe sposoby usuwania odcisków. By to zrobić należy na początku zmiękczyć zrogowaciałą skórę, by była łatwiejsza do usunięcia. W tym celu trzeba przygotować miskę z ciepłą wodą, a następnie dodać do niej odrobinę soli kosmetycznej. Dzięki temu zabiegowi skóra będzie nawilżona oraz łatwa do usunięcia za pomocą specjalnej tarki do stóp. Właściwa pielęgnacja skóry tej części ciała oraz odpowiednie obuwie to idealny sposób na piękne i zdrowe stopy bez śladu odcisków. Nie należy zapominać, że stopy są bardzo ważną partią ciała, gdyż to właśnie dzięki nim każdego dnia przenosimy się z jednego punktu do drugiego. Dlatego też na co dzień lepiej wybierać obuwie na płaskich podeszwach, a wysokie obcasy zostawiać jedynie w wyjątkowe okazje.

Leczenie odcisków

Mniejsze odciski można usuwać domowymi metodami. W każdym sklepie znajduje się gama produktów do tego przeznaczonych. Podczas gdy na skórze pojawi się odcisk, należny natychmiast nałożyć na niego miękki plaster, który będzie go chronił przed zbyt mocnym naciskiem. Samodzielnie można również usunąć modzele, które nie sprawiają zbyt dużych kłopotów. Specjalne tarka do tego typu czynności można kupić w drogerii. Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem zabiegu należy odpowiednio przygotować skórę stóp. W tym celu wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą chcianych efektów należy wtedy udać się do specjalisty, który usunie problematyczny naskórek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *