Bez kategorii

Czy należy usuwać znamiona?

Z całą pewnością prawie każde znamię może zostać wycięte. Najczęściej decydują o tym wskazania kosmetyczne – defekt urody. Wycinane są również zmiany wzbudzające uzasadniony niepokój u pacjenta. Ostateczna jednak decyzja o wykonaniu zabiegu należy do lekarza, który podejmuje odpowiednią metodę leczenia.

Zastanawiasz się po raz kolejny czy należy usuwać znamiona? Kiedy warto usunąć pieprzyki? Z całą pewnością prawie każde znamię może zostać wycięte. Najczęściej decydują o tym wskazania kosmetyczne – defekt urody. Wycinane są również zmiany wzbudzające uzasadniony niepokój u pacjenta. Ostateczna jednak decyzja o wykonaniu zabiegu należy do lekarza, który podejmuje odpowiednią metodę leczenia.

Pozbycie się raz na zawsze niewygodnego znamienia jest zarazem wygodnym, jak i ważnym rozwiązaniem z punktu widzenia profilaktyki zdrowotnej. Nowotwór złośliwy skóry może zaatakować każdego. A takie objawy jak krwawienie, swędzenie, nierówne brzegi znamienia mogą świadczyć o przechodzeniu w najbardziej złośliwą formę, którą trzeba jak najszybciej usunąć.

– Odwlekanie w czasie wizyty u specjalisty potęguje groźne przerzuty i ryzyko powikłań. Zamiast zastanawiać się „usuwać” czy „nie usuwać”, lepiej zapytać lekarza o wzbudzające nasz niepokój znamiona skórne – mówi ekspert portalu www.wykryjraka.com.pl.

Jedno jest pewne, każde podejrzane znamię musi zostać usunięte, a następnie przebadane pod mikroskopem. Nie ma możliwości wykonania wcześniejszej biopsji czy pobrania wycinka. Wszystkie znamiona każdorazowo muszą być usuwane w całości wraz z marginesem zdrowej skóry. W pewnych sytuacjach podejmuje się leczenie innymi metodami, ale kiedy zachodzi podejrzenie zezłośliwienia zmiany skórnej, najbezpieczniejsze jest leczenie chirurgiczne.

Zanim jednak podejmiesz decyzję o jakimkolwiek leczeniu zmian zwłaszcza metodami medycyny alternatywnej skonsultuj się z lekarzem. Poza tym, sami pacjenci zbyt często zgłaszają się zbyt późno, a zgubne przekonanie lepiej nie ruszać; może się okazać wyrokiem, który człowiek sam na siebie nakłada. Najważniejsza jest zasada: Lepiej wcześniej, niż za późno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *