Badanie EKG –jak się je wykonuje?
Choroby serca i układu krążenia są bardzo często istotną przyczyną zgonów na świecie. Zbyt późne ich zdiagnozowanie zmniejsza szansę na długie i zdrowe życie. Z tego względu bardzo ważne są takie badania, jak elektrokardiografia, które umożliwiają diagnostykę chorób serca. Jest to nieinwazyjne i bezbolesne badanie EKG, które lekarzowi dostarcza wiele cennych informacji odnośnie funkcjonowania mięśnia sercowego. Jak wygląda to badanie i czym jest wykonywane?
Elektrokardiografia – na czym polega?
Badanie EKG to podstawowe nieinwazyjne badanie kardiologiczne, które jest wykonywane profilaktycznie w celu wykrycia schorzeń serca człowieka. Jest to bardzo proste badanie, które możemy wykonać poza przychodnią czy szpitalem. Do jego wykonania potrzebna jest aparatura EKG, która w trakcie przebiegu badania rejestruje czynnościowe prądy mięśnia sercowego i zapisuje je na specjalnej taśmie papieru. Zapis ten nazywany jest elektrokardiogramem i na jego podstawie lekarz może ocenić nie tylko pracę serca, ale również jego rytm oraz ewentualne zaburzenia przewodzenia, a także problemy z niedokrwieniem.
Badanie EKG – wskazania
Elektrokardiografia zalecana jest pacjentom, u których występują:
- duszności i bóle w klatce piersiowej
- kołatania serca
- omdlenia, zesłabnięcia i utrata przytomności
- nadciśnienie tętnicze
- zawroty głowy
- schorzenia układu sercowo-naczyniowego
- zaburzenia rytmu serca
- miażdżyca
- nabyte oraz wrodzone wady serca
- choroba niedokrwienna serca
- zapalenie osierdzia bądź mięśnia sercowego
- zawał serca
Przebieg badania EKG
Elektrokardiografia to bezbolesne badanie, które trwa około pięciu minut, a przed jego rozpoczęciem pacjent musi zdjąć biżuterię. Następnie osoba badana powinna położyć się w odpowiedniej pozycji na kozetce lub łóżku i odsłonić swą klatkę piersiową oraz okolice nadgarstków i kostek w celu przyczepienia dziesięciu elektrod (6 na klatce piersiowej i po 2 w postaci klipsów na nadgarstkach oraz kostkach nóg). Po ich właściwym umiejscowieniu profesjonalny elektrokardiograf zostaje włączony. Podczas badania musimy leżeć spokojnie i nie poruszać się. Możemy być również poproszeni o chwilowe wstrzymanie naszego oddechu. Po zakończeniu badania EKG elektrody zostają odłączone, a wyniki przekazane do lekarza.
OPUS –ultranowoczesna aparatura EKG
W celu rzetelnego wykonania badania EKG bardzo ważny jest użyty sprzęt. Powinien być to profesjonalny elektrokardiograf, jak np. OPUS firmy String. Jest to ultranowoczesne 12-kanałowe urządzenie z dotykowym ekranem, przeznaczonym dla bardzo wymagających lekarzy i właścicieli poradni kardiologicznych.