Bez kategorii

Żelazo w płynie w ciąży

Prawidłowa gospodarka witamin i minerałów w organizmie jest niezwykle ważna do zachowania dobrego zdrowia i samopoczucia. Kobiety ciężarne są narażone na różnego rodzaju niedobory witamin i minerałów ze względu na to, że ich organizm musi zaopatrywać w składniki odżywcze rozwijający się płód. Przyszła mama jest zatem odpowiedzialna za to, aby dostarczać swojemu organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które pozwolą na optymalny rozwój dziecka oraz dobre samopoczucie mamy.

Niedobór żelaza w ciąży – dlaczego jest niebezpieczny?

Żelazo to element hemoglobiny, będącej składnikiem czerwonych krwinek, te z kolei są odpowiedzialne za transport krwi do tkanek w całym organizmie nie tylko przyszłej mamy, ale również dziecka. W przypadku niedoboru żelaza cały machizm może zostać zaburzony, w wyniku czego może dojść do anemii u ciężarnej. Ponadto, żelazo ma wpływ na układ odpornościowy przyszłej mamy, co jest niezwykle ważne, gdyż infekcje w ciąży zawsze niosą ze sobą niepokój, a ich leczenie jest utrudnione ze względu na zdrowie dziecka. Żelazo jest również bardzo istotne dla rozwijającego się płodu, a zwłaszcza dla jego układu nerwowego. Przy dużych niedoborach żelaza, może dojść nawet do opóźnienia rozwoju umysłowego dziecka.

Niedobór żelaza w ciąży – dlaczego jest niebezpieczny?

Żelazo dla kobiet w ciąży – skuteczna suplementacja gwarancją zdrowia

W czasie cięży, w organizmie kobiety zwiększa się liczba erytrocytów, a co za tym idzie, rośnie zapotrzebowanie na żelazo, jest ono niezbędne również dla łożyska oraz rozwijającego się płodu. Z tego powodu, aby uchronić się przed niebezpiecznymi niedoborami żelaza, warto, aby ciężarne przyjmowały odpowiednie suplementy żelaza, które zagwarantują jego odpowiedni poziom w organizmie przyszłej mamy. Przyjmując żelazo już od pierwszego trymestru ciąży, znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia jego niedoborów w kolejnych trymestrach.

Kiedy zaleca się przyjmowanie preparatów z żelazem?

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego suplementacja żelazem dla kobiet w ciąży powinna zostać wprowadzona, kiedy u ciężarnej zostanie zdiagnozowana anemia. Jednak zagraniczne stowarzyszenia zalecają wdrożenie suplementacji prewencyjnie od samego początku ciąży. Przed rozpoczęciem przyjmowania jakiegokolwiek preparatu z żelazem należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, aby ustalić, czy nie istnieją ewentualne zdrowotne przeciwskazania do tego typu działania, a także w celu ustalenia odpowiedniej dawki. Aby zwiększyć przyswajanie żelaza, warto przyjmować je w towarzystwie witaminy C – może to być na przykład po posiłku bogatym w tę witaminę, ponieważ zwiększy to wchłanianie żelaza nawet kilkukrotnie. Z kolei lepiej unikać łączenia preparatów żelaza z takimi produktami jak herbata, mangan, cynk błonnik pokarmowy czy wapń, ponieważ one z kolei hamują przyswajanie żelaza z posiłków oraz z suplementów.

Kiedy zaleca się przyjmowanie preparatów z żelazem?

Żelazo i witaminy w płynie – dlaczego są najskuteczniejsze?

Warto wybrać dobrej jakości suplementy żelaza oraz witaminy w płynie, które zapewnią dobre wchłanianie oraz rzeczywistą skuteczności. Można poszukać preparatów będących połączeniem żelaza oraz innych witamin zalecanych do suplementacji w okresie ciąży.

Dodaj komentarz