Bez kategorii

Zalety cięcia strumieniem wody

Pomimo upływu lat, niektóre technologie wynalezione w latach 70 i 80 XX wieku wciąż są powszechnie stosowane i nie zanosi się na ich rychłe porzucenie. Dobrym przykładem jest obróbka materiałów strumieniem wody. Na czym polega dzisiaj ta usługa? Do cięcia których materiałów można wykorzystać zwykłą wodę? Jaka jest jej skuteczność?

Niewiarygodna siła

Każdy z nas na co dzień ma styczność ze strumieniami wody, płynącymi z kranów. Trudno sobie wyobrazić, aby mogły one cokolwiek przeciąć, czy też stworzyć otwór w jakimś materiale. Jeżeli jednak ciśnienie, a co za tym idzie prędkość strumienia, stają się wielokrotnie większe, siła wody okazuje się ogromna. Dlatego też cięcie strumieniem wody generowanym przez specjalistyczne urządzenie umożliwia obróbkę elementów granitowych i tytanowych, nie wspominając o gumowych, czy sztucznych. Normą jest realizacja niemal dowolnych projektów na materiałach o grubości kilkunastu centymetrów, natomiast najbardziej zaawansowane urządzenia mają nawet większe możliwości.

Cięcie strumieniem wody

Precyzja i bezpieczeństwo

Profesjonalne cięcie strumieniem wody jest szczególnie doceniane za precyzję. Dobre głowice wykonują cięcia i otwory dokładnie tam, gdzie zakłada to projekt. Warto również wskazać na powtarzalność maszyny, niezbędną przy obróbce masowej.

Przewagą, jaką cięcie wodą posiada nad innymi technikami obróbki materiałów, jest z pewnością bezpieczeństwo. Chodzi tu zarówno o bezpieczeństwo materiału, jak i człowieka. Należy w tym miejscu wspomnieć o braku nagrzewania powierzchni. Metal, guma, jak i wiele innych materiałów, mogą ulegać znaczącym odkształceniom pod wpływem działania wysokiej temperatury. Dzięki cięciu strumieniem wody udaje się jednak tego uniknąć. Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo użytkownika, mowa tutaj o inteligentnej konstrukcji urządzenia, która ogranicza ryzyko jakiegokolwiek wypadku niemal do zera, o ile maszyna jest umiejętnie obsługiwana. Co więcej, maszyny do cięcia strumieniem wody nie emitują szkodliwych gazów, przez co nie zagrażają ani ludziom, ani środowisku.

Dodaj komentarz