Bez kategorii

Zadania zbiorników ciśnieniowych

Sprężone powietrze znajduje dziś mnóstwo zastosowań w niemal każdej branży przemysłu. Niezbędne do zwiększenia ciśnienia powietrza są sprężarki, jednak ich praca często byłaby niemożliwa bez zbiorników ciśnieniowych. Co warto wiedzieć o tym sprzęcie? Jakie są jego główne zadania?

Do czego służą zbiorniki ciśnieniowe?

Jednym z podstawowych zadań zbiornika ciśnieniowego jest odciążenie sprężarki. Rzecz w tym, iż dzięki możliwości wykorzystania zmagazynowanego powietrzu, sprężarka co pewien czas może być wyłączana, przez co udaje się uniknąć jej szybkiego zużycia, choćby wskutek przegrzania. Niemniej warto jednak zauważyć, iż na rynku dostępne są również sprężarki bez zbiorników. Dzięki zaawansowanym systemom chłodzenia są one bowiem w stanie pracować bez przerwy.

zbiorniki ciśnieniowe

Ponadto, zbiornik ciśnieniowy często bierze również udział w chłodzeniu urządzenia. Ze względu na wysokie temperatury generowane w sprężarce, stosowane w nich systemy chłodzenia bywają niezwykle złożone. Do zmniejszenia temperatury wykorzystuje się olej, wodę i powietrze, a także właśnie zbiornik ciśnieniowy. Warto również zauważyć, że zbiorniki ciśnieniowe kontrolują jakość pracy sprężarki, między innymi poprzez minimalizację pulsacji powietrza.

Zbiorniki magazynujące powietrze pod ciśnieniem najczęściej występują w towarzystwie sprężarek. Niemniej jednak pojawiają się one również przy punktach poboru powietrza. Ma to miejsce głównie tam, gdzie może się pojawić nagłe zapotrzebowanie na duże ilości sprężonego powietrza.

Budowa zbiornika ciśnieniowego

Cechą charakterystyczną zbiorników ciśnieniowych jest ich ogromna różnorodność. Wystarczy wspomnieć choćby o pojemności, która waha się od kilku do nawet kilku tysięcy litrów. Ponadto, zbiorniki mogą być poziome, jak i pionowe. Od pojemności oraz budowy zbiornika zależą jego możliwe zastosowania. Jeżeli chodzi o niewielkie zbiorniki o pojemności kilku litrów, często stosuje się je np. w pojazdach, zarówno osobowych, jak i przemysłowych, czy rolniczych. Są one niezbędne choćby dla sprawnej pracy układu hamulcowego.

Zbiorniki ciśnieniowe zwykle buduje się ze stali nierdzewnej. Duża wytrzymałość materiału jest niezwykle ważna, gdyż zbiorniki często pracują w trudnych warunkach, stąd też powinny być odporne na działanie wysokiej temperatury, wilgoci, czy rozmaitych czynników atmosferycznych. Gruba i odporna stal gwarantuje brak uszkodzeń mechanicznych. Niezwykle istotną kwestią jest również wspomniana nierdzewność stali, gdyż korozja może doprowadzić do nieszczelności zbiornika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *