Bez kategorii

Warto wiedzieć, na co jesteśmy uczuleni

Objawy alergii bywają bardzo dokuczliwe, szczególnie w okresie intensywnego występowania alergenów. Jeżeli podejrzewamy, że jesteśmy na coś uczuleni, warto byłoby to sprawdzić, chociażby w celu poddania się odpowiedniemu leczeniu. Jednym z najbardziej skutecznych sposobów służących zdiagnozowaniu alergii jest wykonanie testów alergicznych.

Alergia to niewłaściwa reakcja organizmu na różnego rodzaju substancje, które nie wywierają żadnego wpływu na samopoczucie osób zdrowych. Jak działają testy alergiczne? Testy alergiczne polegają na wprowadzeniu (testy punktowe) do organizmu kropli roztworu, w której został umieszczony alergen.

Uczulenie
Uczulenie

W tym celu na skórze przedramienia lub pleców robi się maleńkie nakłucie, żeby skóra właściwa połączyła się z alergenem. Temu badaniu towarzyszy tak zwana kontrola dodatnia i kontrola ujemna, czyli użycie roztworu histaminy i roztworu soli fizjologicznej, które muszą być umieszczone na skórze.

Jak wykonuje się testy alergiczne? Testy alergiczne mogą być zrobione wyłącznie wtedy, gdy w danym momencie nie mamy żadnych objawów uczuleniowych. O tym, jaki rodzaj testów zostanie wykonany decyduje przede wszystkim lekarz. Do wyboru są dwie możliwości przeprowadzenia testów alergicznych. Chodzi w tym przypadku o testy alergiczne dwojakiego typu – skórne testy punktowe oraz naskórkowe testy płatkowe.

Teoretycznie jest to badanie bardzo proste, jednak samo dochodzenie do ustalenia alergenu może być długotrwałe i żmudne, ponieważ niejednokrotnie zdarza się, że testy alergiczne trzeba powtórzyć.

Gdzie można zrobić testy alergiczne? Najczęściej testy alergiczne są wykonywane w poradniach alergologicznych, jednak zdarza się, że można je zrobić w gabinecie alergologa. Informacje dotyczące wykonywania testów alergologicznych można poza tym znaleźć na stronach internetowych dla danego regionu. Wystarczy wejść na stronę odpowiedniego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, a następnie przejść do zakładki, gdzie się leczyć.

Dodaj komentarz