Bez kategorii

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa jako bezinwazyjne badania

Rezonans magnetyczny jest zaliczany do innowacyjnych form badania, cechujących się bardzo dużą dokładnością. Do wykonania rezonansu magnetycznego wykorzystuje się następujące elementy. Jednym z najbardziej niezbędnych jest występowanie silnego pola magnetycznego. Aby badanie było przeprowadzone prawidłowo, potrzebny jest poza tym komputer, za pomocą którego wskaźniki są przekształcane na obrazy. W rezonansie magnetycznym stosuje się także fale radiowe.

Rezonans magnetyczny pozwala na uwidocznienie elementów nieuchwytnych w badaniu rentgenowskim. Jest stosowany przede wszystkim do diagnozowania chorób nowotworowych. Dzięki rezonansowi magnetycznemu można dokładnie zbadać układ mięśniowy i układ szkieletowy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na okolice kręgosłupa.

Tomografia komputerowa może być wykonywana zarówno w nagłych przypadkach, jak i w zaplanowanych badaniach. Tomografia komputerowa jest wysoce specjalistycznym badaniem. Do jej wykonania wykorzystuje się promieniowanie jonizujące.

Tomografia
Tomografia

Z uwagi na niebezpieczeństwo napromieniowania jest to badanie, które wykonuje się wyłącznie na zlecenie lekarza, a podstawowym źródłem promieniowania jest lampa rentgenowska. Tomografia komputerowa jest, podobnie jak rezonans magnetyczny, wykonywana w pozycji leżącej i doskonale sprawdza się w diagnozowaniu różnego typu chorób.

Kiedy rezonans magnetyczny a kiedy tomografia komputerowa? Zarówno jedno, jak i drugie badanie cechuje duża precyzja. Jeżeli weźmiemy pod uwagę konieczność wykonania badania kobiety w ciąży, to okaże się, że w takim przypadku tomografia komputerowa nie może być zrobiona, ponieważ badanie mogłoby zaszkodzić dziecku. W przypadku rezonansu magnetycznego takie ryzyko nie zachodzi i dlatego kobiety w ciąży mogą mieć przeprowadzone takie badanie.

Tomografia komputerowa może być wykonana nawet wówczas, gdy pacjent ma wszczepiony rozrusznik serca. Rezonansu magnetycznego nie wolno robić pacjentom z rozrusznikiem serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *