Bez kategorii

Tauryna – nie tylko dla sportowców!

Pięknie wyrzeźbione ciało to wręcz obowiązek w XXI wieku. Chodzimy na siłownie, wypalamy zbędne kilogramy, budujemy masę mięśniową. Po ciężkim treningu aż prosi się o nagrodę w postaci zimnego piwa z przyjaciółmi. A co gdy impreza wymknie się nam spod kontroli? Czas na taurynę!

REGENERACJA MIĘŚNI

Tauryna to aminokwas, występujący u ludzi i zwierząt. Nasz organizm wytwarza taurynę w wątrobie, mózgu oraz w mięśniach szkieletowych, są to jednak niewielkie ilości. W naturze występuje ona w owocach morza, mięsie z indyka czy owocach opuncji figowej. Nie bez powodu wspominamy o zbawiennym działaniu opuncji figowej, o której warto przeczytać w naszym artykule Kolczasty sposób na kaca. Cudowne właściwości opuncji figowej.

Obok kofeiny, tauryna jest jednym z najpopularniejszych składników suplementów diety. Sportowcy wykorzystują taurynę do regeneracji mięśni, przy okazji zyskując utraconą podczas ćwiczeń energię. Stąd też wykorzystanie tego składnika w napojach energetycznych.

PRZYPŁYW ENERGII TO DOBRA ODPOWIEDŹ NA KACA

Jak zmusić się do wstania z łóżka po ciężkiej imprezowej nocy? Ból głowy nie daje nam spokoju a w uszach nadal grają Bee Gees „Saturday night fiver” ? Gorączka sobotniej nocy w cele nie musi przerodzić się w niedzielny spadek temperatury.

Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie tauryna. Jej regeneracyjne właściwości pozwolą nam odzyskać utraconą energię oraz wydłużyć stan skupienia. Tauryna pozwala na większy wysiłek fizyczny lub wydłużenie czasu pracy przy jednoczesnej redukcji nadmiernego pobudzenia (co w przypadku day after saturday night fiver raczej nam nie grozi).

Warto jednak pamiętać by nie łączyć tauryny z kofeiną. Robimy tak gdy chcemy wzmocnić jej działanie podczas wysiłku fizycznego lecz w przypadku leczenia kaca skutek może być odwrotny. Kofeina bowiem wypłukuje z naszego organizmu ważne substancje oraz powoduje odwodnienie organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *