Bez kategorii

Tajemnice podpisu elektronicznego

W dzisiejszych czasach właściwie już nie wyobrażamy sobie życia bez Internetu. Korzystanie z sieci znacząco ułatwia nam nie tylko kontakt z innymi ludźmi, ale coraz częściej także zakupy oraz inne czynności. W celu uwierzytelnienia coraz bardziej popularny staje się podpis elektroniczny.

Jest to proste i bezpieczne rozwiązanie, które pomoże nam załatwić wiele spraw bez potrzeby wychodzenia z domu. Niestety z podpisu wciąż jeszcze korzysta dość niewiele osób, głównie ze względu na małą wiedzę na ten temat. Oto więc garść najpotrzebniejszych informacji na temat tego, jak zrobić podpis elektroniczny, czym on właściwie jest i jak zachować podstawowe środki bezpieczeństwa podczas jego stosowania.

Podpis elektroniczny
Podpis elektroniczny

Co to jest podpis elektroniczny?

Przede wszystkim warto wyjaśnić czym dokładnie jest podpis elektroniczny. Bezpieczny podpis elektroniczny to sposób na nadanie tożsamości w świecie wirtualnym. Dzięki niemu możemy podpisywać zarówno ważne dokumenty, jak i na przykład swoje zdjęcia czy artykuły. Wielką zaletą tego rozwiązania jest fakt, że właściwie niemożliwe jest sfałszowanie takiego podpisu. Wszelkie dokonywane zmiany są bowiem widoczne.

Jak zacząć posługiwać się podpisem elektronicznym, czyli czego będziemy potrzebować?

Posługiwanie się podpisem elektronicznym nie jest rzeczą skomplikowaną, jednak jak wszystko wymaga pewnego obycia. Podstawowy zestaw do złożenia podpisu elektronicznego składa się z karty kryptograficznej, specjalnego czytnika takich kart oraz oprogramowania.

W sieci coraz częściej znaleźć można także darmowe programy do podpisu elektronicznego, które są naprawdę wygodne i proste w obsłudze, a do tego gwarantują bezpieczeństwo. Cały system opiera się na istnieniu dwóch specjalnych kluczy – publicznego oraz prywatnego, które służą nam do bezpiecznego podpisywania dokumentów.

Kiedy można posługiwać się podpisem elektronicznym?

Ogromną zaletą bezpiecznego podpisu, który jest certyfikowany jest to, że ma on równoznaczną wartość z podpisem odręcznym. Oznacza to, że możemy wykorzystać go w każdej sytuacji, która wymaga naszego podpisu. Możemy więc bez żadnych obaw podpisywać dokumenty do urzędów lub zawierać umowy handlowe.

68 komentarzy do “Tajemnice podpisu elektronicznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *