Bez kategorii

Smsy premium a prawo

Płatne wiadomości smsy były swego czasu plagą. Wielu abonentów nie zdając sobie sprawy z wykupienia usługi premium, przeżywało szok po otrzymaniu rachunku opiewającego na znacznie wyższą kwotę niż abonament. Użytkownicy telefonów na kartę mogli stracić jedynie środki na koncie, jednak w przypadku abonamentu kwota do zapłaty mogła być kolosalna. Z tego względu prawo wprowadziło regulacje, które chronią abonentów przed naliczaniem ukrytych opłat za smsy.

Czym są smsy premium?

Płatne smsy to wiadomości, za które naliczana jest opłata. Co ciekawe, wystarczy tylko otrzymać takiego smsa, aby jego koszt został doliczony do abonamentu. Użytkownicy często nie mają świadomości, że podpisali umowę na zakup płatnych usług, gdyż taka informacja zazwyczaj była mało czytelna lub w ogóle niedostępna. Abonenci wykupując jednorazowy dostęp do strony internetowej, biorąc udział w konkursach internetowych lub wysyłając zgłoszenie do gry przeglądarkowej, byli zmuszeni do podania numeru telefonu. Było to równoznaczne z akceptacją regulaminu, a tym samym wyrażeniem zgody na otrzymywanie smsów premium. Wówczas nawet kilka razy w tygodniu przychodziły płatne wiadomości, których koszt mógł wynosić nawet kilkanaście złotych, a opłata za nie była naliczana automatycznie lub pobierana bezpośrednio z kwoty doładowania karty.

prawo telekomunikacyjne w Profinfo.pl

Płatne smsy a regulacje prawne

Dzięki nowelizacji prawa telekomunikacyjnego, abonenci są w szerszym stopniu chronieni przed nieuczciwą działalnością firmy wysyłających wiadomości premium. Przede wszystkim został wprowadzony próg kwotowy, po osiągnięciu którego, wiadomości premium zostaną zablokowane. Użytkownik może określić jego wartość jako 0 zł, 35 zł, 100 zł lub 200 zł. Dodatkowo każdy abonent przed wykupieniem subskrypcji premium, będzie musiał jasno wyrazić na to zgodę. Informacja o naliczanych opłatach musi być czytelna i od razu widoczna dla odbiorcy, co również jest nową regulacją w prawie. Więcej na temat prawa telekomunikacyjnego można znaleźć w publikacjach wraz z komentarzem. Ciekawe pozycje dostępne są na stronie księgarni https://www.profinfo.pl/sklep/prawo-telekomunikacyjne.html. Obejmują one zakres tematyczny, który wyjaśnia zawiłe kwestie prawne dotyczące usług telekomunikacyjnych.

Rezygnacja z usług premium

Każdy abonent może całkowicie zrezygnować z otrzymywania płatnych smsów i korzystania z usług premium. Taką dyspozycję można zgłosić u operatora sieci komórkowej, który zablokuje dodatkowo płatne usługi. Wiąże się to też z brakiem możliwości wysyłania smsów, za które pobierana jest opłata. Dotyczy to nie tylko brania udziału w konkursach i płatnych ankietach, ale także wspierania akcji charytatywnych, co w niektórych przypadkach może być utrudnieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *