Bez kategorii

Słowo o grach planszowych – co warto o nich wiedzieć?

Zdawać by się mogło, że gry planszowe to rozrywka przeznaczona dla dzieci. Nic bardziej mylnego. Przy tego rodzaju niewirtualnej zabawie doskonale może bawić się cała rodzina i nie tylko. Gry familijne możemy wykorzystać do integracji na imprezie z przyjaciółmi, czy też spotkaniu ze znajomymi. Co warto wiedzieć o grach planszowych? Sprawdźmy.

Gry planszowe nie tylko dla dzieci

Gry familijne, nazywane popularnie planszowymi, często obarczane są zarzutami, które spotkać możemy również w przypadku gier wideo. Uważa się je za rozrywkę nieadekwatną do wieku dorosłego. Jak się okazuje jednak spora część z nich przeznaczona jest nie tylko dla całej rodziny, ale czasem nawet bezpośrednio dla osób dorosłych. Obok mniej skomplikowanych gier planszowych, które spotkamy w praktycznie każdym sklepie z zabawkami, znajdziemy również te, których rozgrywka jest znacznie bardziej złożona. A skuteczne granie wymaga podążania za szeregiem reguł.

Gry rodzinne

Tego typu gry nie są jednak przeznaczone jedynie dla wąskiego grona odbiorców. A wręcz przeciwnie mogą stać się świetną rozrywką i alternatywną – dla przesiadywania przed telewizorem lub komputerem – formą spędzania czasu dla całej rodziny.

Co tracisz nie grając w gry rodzinne?

Klasyczne gry rodzinne kojarzone są chińczykiem, monopoly, czy też ich odmianami. Obecnie jednak producenci gier mają nam do zaoferowania znacznie więcej. Od strategii, gier ekonomicznych, aż do gier przeznaczonych na różnego typu wydarzenia, a także karcianki. Współczesne gry planszowe, to nie tylko takie, które rozgrywają się na tradycyjnym tekturowym polu. Należą do nich również (z definicji) gry karciane.

Przed grającymi w nowoczesne gry planszowe leży zatem ogrom możliwości. Mogą oni dopasować do swoich upodobań rozrywkę, która będzie dla nich interesująca i pozwoli im rozwijać szereg swoich umiejętności – logicznego myślenia, kojarzenia, refleksu, a nawet umiejętności społecznych.

Gry rodzinne to zazwyczaj takie, które charakteryzują się szybką rozgrywką i stosunkowo łatwymi regułami, co umożliwia dobrą zabawę osobom w różnym wieku. Ciekawym elementem gier rodzinnych jest również mnogość interakcji pomiędzy graczami, która sprawia, że spędzanie czasu w taki sposób jest jeszcze bardziej ciekawe.

Wśród nich wyróżnić możemy gry o naprawdę zróżnicowanej mechanice. W jednej będziemy rozmieszczać na planszy robotników i przydzielać do odpowiednich pól akcji, w innych będziemy starać się przejąć kontrolę nad określonym terytorium. Możliwości jest naprawdę wiele, co sprawia, że gry planszowe są rozrywką, która zachęca do własnych poszukiwań.

Dodaj komentarz