Bez kategorii

Sklepy internetowe szyte na miarę, czyli najlepsze systemy e-commerce

Wykorzystywane do kontaktu z internautami systemy e-commerce stanowią obecnie podstawę działalności wielu sprzedawców i usługodawców. Nie zawsze jednak potencjał posiadany przez daną markę jest przez nie w pełni wykorzystywany. Problem często tkwi w źle zaprojektowanym i wykonanym sklepie internetowym.

Znaczenie systemów e-commerce

Stara zasada handlu mówi, że jeśli chcesz łatwo i szybko dotrzeć do klienta, musisz trzymać się jak najbliżej niego. Ponieważ zaś zdecydowana większość współczesnych konsumentów przebywa stale w internecie, przenieść musiał się tam również cały sektor handlowy. Nieobecność w globalnej sieci oznacza nie tylko problemy z dotarciem do odbiorców, ale też grozi zdominowaniem przez inwestującą w systemy e-commerce konkurencję. Rozumiejąc powagę sytuacji, tysiące sprzedawców i usługodawców przeniosła lub przenosi swoją działalność do internetu. Nie tylko po to, aby spełniać oczekiwania współczesnych konsumentów, ale też by trzymać rękę na pulsie, śledzić najnowsze trendy i brać czynny udział w wyścigu o klienta.

Liczy się pierwsze wrażenie

Podstawą działalności wszystkich firm oferujących swoje produkty lub usługi w internecie są profesjonalne systemy e-commerce, popularnie zwane sklepami internetowymi lub po prostu e-sklepami. Ich zadania bywają zróżnicowane co do szczegółów, jednak w każdym przypadku wymaga się od nich tego, aby stanowiły miejsce kontaktu klienta-internauty z marką. Kontakt ten powinien zakończyć się transakcją, jednak – jak pokazują statystyki – zwykle udaje się to jedynie w niewielkiej części przypadków.

Systemy e-commerce
Systemy e-commerce

Każdy internauta wchodzący na stronę dowolnego e-sklepu po raz pierwszy, skupia się na początku na jego stronie wizualnej. Ocenia wygląd, styl i dobór barw. Ludzie, a przede wszystkim internatuci, to w zdecydowanej większości wzrokowcy, więc wygląd strony ma dla nich ogromne znaczenie.

Jeśli sklep pod kątem wizualnym okazuje się przynajmniej nie odpychający, odwiedzający go internauta rozpoczyna przeglądanie go i poszukiwanie interesujących go produktów lub usług. W tym miejscu często może natknąć się na prawdziwa barierę nie do przejścia. Źle zaprojektowany sklep, stworzony bez uwzględnienia UX (user experience), sprawi, że potencjalny klient szybko się zgubi i zniechęci. Internauci nie mają czasu i cierpliwości na przeklikiwanie dziesiątków enigmatycznie opisanych zakładek, jeśli nie będą mogli szybko zorientować się w układzie i zawartości sklepu, zwyczajnie go opuszczą.

Podstawowe wymagania wobec skutecznych systemów e-commerce

Aby system e-commerce spełniał oczekiwania marki i jej odbiorców, musi przede wszystkim samym swoim wyglądem oddawać styl i wizerunek, jak dana marka posiada lub jaki zamierza dla siebie stworzyć. Oprócz wartości wizualnych, sklep internetowy musi być też po prostu miejscem przyjaznym dla konsumenta. Ma być prosty w obsłudze, przejrzysty i intuicyjny, a stworzona na jego potrzeby treść powinna – tak samo jak grafiki – oddawać styl marki, podkreślać promowane przez nie wartości, a także być faktycznie użyteczna i przydatna dla odbiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *