Bez kategorii

Sesje rozliczeniowe Elixir. Sprawdź, kiedy dojdzie Twój przelew

sesje rozliczeniowe

Już od 1994 roku system rozliczeń międzybankowych Elixir zapewnia milionom Polaków sprawną realizację płatności pomiędzy bankami uczestniczącymi w tym systemie. Czasem przelewane pieniądze trafiają do odbiorcy tego samego dnia, a innym razem może to trwać nieco dłużej. Zwłoka w realizacji transferów nie jest dziełem przypadku i jest związana z sesjami rozliczeniowymi systemu Elixir oraz terminami księgowania operacji w poszczególnych bankach.


Bloki czasowe rozliczeń Elixir

Elixir to elektroniczny system rozliczeń międzybankowych w złotych, opracowany i obsługiwany przez KIR od ponad 25 lat. Jego zadaniem jest szybka wymiana informacji o zleceniach płatniczych dokonywanych pomiędzy bankami. Bank, będący uczestnikiem systemu, wysyła informacje o przelewach do zrealizowania w systemie Elixir do KIR. Tam następuje ich przetwarzanie i rozliczanie, a po ostatecznym rozrachunku w systemie SORBNET2 NBP, pieniądze trafiają na konto odbiorcy. Rozliczanie należności i zobowiązań odbywa się w określonych blokach czasowych, tzw. sesjach rozliczeniowych, od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem dni ustawowo wolnych od pracy. Wymiana informacji w ramach Elixir jest możliwa niezależnie od pory dnia, a transakcje mogą być kierowane do systemu w trybie 24/7/365, jednak ich rozliczenie odbywa się w ramach jednej z trzech sesji Elixir.

Każdego dnia roboczego mają miejsce 3 sesje rozliczeniowe. W ich trakcie obsługiwane są niemal wszystkie typy płatności z wyjątkiem polecenia zapłaty, które jest realizowane podczas wybranych sesji, zgodnie ze schematem opracowanym przez Związek Banków Polskich. 24 grudnia oraz w ostatnim dniu roboczym roku odbywają się jedynie odpowiednio 1 i 2 sesje rozliczeniowe w ramach systemu Elixir.

W każdym dniu rozliczeniowym dokładne godziny sesji rozliczeniowych zostały ustalone przez KIR:

  • poranna sesja rozrachunkowa trwa w godzinach 10:30 – 11:00
  • popołudniowa sesja rozrachunkowa trwa w godzinach 14:30 – 15:00
  • wieczorna sesja rozrachunkowa trwa w godzinach 17:00 – 17:30

Źródło: https://www.banki.kir.pl/elixir/system-elixir/

Przykładowo, jeżeli zlecimy przelew w swoim banku o godzinie 10:15, KIR przetworzy go w ramach drugiej sesji Elixir, czyli o 13:30. Do banku odbiorcy przelew trafi około godziny 15:00. Dokładny termin zależy też od godzin kierowania transakcji do rozliczenia i księgowania ich – co każdy bank ustala indywidualnie. Przelew zlecony po godzinie 16:00 zostanie rozliczony dopiero następnego dnia roboczego w pierwszej sesji rozliczeniowej, a pieniądze na koncie odbiorcy znajdą się najwcześniej około godziny 11:00.


Dla zapominalskich

Niedopilnowanie terminów, podczas których realizowane są zlecenia przelewów systemu Elixir, może się na nas srogo zemścić. Szczególnie, gdy w ostatniej chwili płacimy zaległe rachunki czy ratę kredytu. Jednak i na takie sytuacje KIR ma dla nas rozwiązanie w postaci natychmiastowych przelewów w systemie Express Elixir. W ramach tego rozwiązania pieniądze na rachunek odbiorcy trafią w zaledwie kilka sekund. System działa w trybie 24/7/365, więc przelew za jego pośrednictwem możemy wykonywać również w weekendy i święta, mając gwarancję że w ciągu kilku sekund trafi on na konto odbiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *