Bez kategorii

Serwis maszyn budowlanych – o czym należy pamiętać?

Serwisowanie pojazdów mechanicznych można bez wątpienia porównać z profilaktyką zdrowotną człowieka. Co najmniej raz w roku warto sprawdzić, w jakim stanie są poszczególne organy (podzespoły) w naszym organizmie. Nie inaczej jest w przypadku maszyn budowlanych. Im lepsza profilaktyka zostanie im zapewniona, tym dłuższą żywotność mechaniczną otrzymają.

części do koparki
Koparka

Po sezonie

Moment, w którym przeprowadza się szczegółową konserwację i serwisowanie maszyn budowlanych przypada zazwyczaj pod koniec roku, a więc po tzw. sezonie budowlanym. Zima przeważnie nie służy wykonywaniu prac ziemnych oraz innych robót budowlanych. Dlatego też w tym okresie warto poddać mechaniczny sprzęt budowlany dokładnym oględzinom i sprawdzić jego kondycję techniczną.

Zimowe przeceny

Okres zimowy to czas, w którym wielu dystrybutorów części do maszyn budowlanych, jak np. sklep Caterpillar, oferuje atrakcyjne rabaty oraz przeceny na swoje produkty. Można wówczas kupić wiele przydatnych podzespołów po bardzo przystępnej cenie, w tym renomowane części Case oraz części New Holland, które to są jednymi z najbardziej cenionych na całym świecie podzespołów do maszyn budowlanych.

Oględziny

Każda maszyna budowlana wymaga skrupulatnej kontroli wizualnej nie tylko w okresie przestoju w parku maszyn, ale również każdego dnia przed jej uruchomieniem i rozpoczęciem prac budowlanych. Warto sprawdzić między innymi stan płynów eksploatacyjnych, zabezpieczenia sworzni, czy nie ma pęknięć w okolicach spawów, wzmocnień i tulei, a także czy wszystkie systemy, w tym układ awaryjnego skrętu, działają prawidłowo. Dla lepszego wglądu w poszczególne podzespoły i elementy konstrukcyjne maszyny, warto ją dokładnie umyć i ustawić na twardym podłożu. Wówczas można lepiej dostrzec wszelkie wycieki, pęknięcia lub uszkodzenia układu jezdnego (np. defekt ogumienia lub usterka gąsienic).

Serwisowanie, czyli smarowanie

Właściwe serwisowanie maszyn budowlanych to również odpowiednie smarowanie wszystkich ruchomych części maszyny, które zabezpieczy te elementy przed nadmiernym tarciem oraz negatywnym oddziaływaniem soli, wody czy też pyłu. W przypadku maszyn budowlanych smarowanie odbywa się zgodnie z tabelą umieszczoną na maszynie lub znajdującą się w instrukcji obsługi konkretnego pojazdu. Tabela podaje m.in. okres czasu, w którym odpowiednie elementy powinny być smarowane. Instrukcja operatorska podaje również informacje dotyczące metody kontroli oraz prawidłowych parametrów pracy konkretnych podzespołów.

Rola operatora

Do obowiązków operatora maszyny budowlanej należy m.in. wymiana filtrów uszczelek oraz olejów zgodnie z zapisami DTR oraz wskazówkami producenta sprzętu. Operator powinien również regularnie kasować luzy na podporach oraz wysięgniku. Każda naprawa, serwis czy konserwacja maszyn budowlanych powinna się odbywać tylko wtedy, gdy maszyna jest unieruchomiona, a na jej konstrukcji powieszona jest informacja, brzmiąca: „maszyna wyłączona z ruchu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *