Bez kategorii

Rodzaje szkła do piwa

Zarówno w Polsce, jak i na świecie, istnieje mnóstwo miłośników piwa. Są tacy, którym wystarczy sam fakt picia piwa. Ci bardziej wymagający natomiast nie tylko potrafią rozróżnić rodzaj piwa, ale także wiedzą wiele o całej kulturze picia tego tradycyjnego napoju. Mało kto zdaje sobie sprawę na przykład z tego, jak ogromny jest wybór szkła do piwa. Oto podstawowe jego rodzaje.

Kufel – podstawowy sprzęt do minibrowaru

Każdy domowy piwowar wie, że w jego domu nie powinno zabraknąć miejsca ani na dobry sprzęt piwowarski ani na ulubiony kufel. Kufel powinien być wykonany z grubego szkła, ceramiki lub drewna. Co ważne, mianem kufla nie określamy wysokiej szklanki, co często się zdarza, ale naczynie z solidnym, wygodnym uchwytem. Pasuje on do wielu rodzajów piwa, takich jak portery, lagery oraz czeskie pilznery.

Pokale

Kupując swój pierwszy sprzęt piwowarski warto dorzucić do zestawu także porządne pokale. Są to dobrze znane miłośnikom piwa szklanki na nóżce. Są one zwykle wykonane z cienkiego szkła i prezentują się bardzo stylowo.

Szklanki do piw typu Weizen

Jednymi z najpopularniejszych rodzajów piw są piwa pszeniczne. Do ich produkcji wystarczy zwykły sprzęt do minibrowaru, jednak najlepiej jest je pić w specjalnej przeznaczonej do tego szklance. Dlaczego jest to tak ważne? Przede wszystkim dlatego, by odpowiednio długo podtrzymywać w piwie pianę. Charakteryzuje się przede wszystkim tym, że jest wysoka, zwężona u dołu, natomiast rozszerza się u góry.

Sniftery

Bardzo charakterystycznym typem szkła do piwa jest także popularny Snifter. Łatwo go rozpoznać przede wszystkim po nóżce oraz typowym, pękatym kształcie. W porównaniu do innych rodzajów szkła do piwa z nóżką, Snifter jest szeroki na dole, natomiast zwęża się ku górze. Ten typ przeznaczony jest przede wszystkim do mocnych, wyrazistych i bardzo aromatycznych piw, ponieważ pozwala wyeksponować aromaty poprzez możliwość wykonania kolistych ruchów. W tym naczyniu podajemy piwo typu koźlak oraz stout.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *