Bez kategorii

Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Medycyna to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki, która z roku na rok proponuje coraz nowocześniejsze metody diagnostyki i leczenia wszelkich schorzeń.

Jednym z najbardziej istotnych odkryć medycyny jest rezonans magnetyczny, który pozwala na bardzo dokładne zbadanie wszystkich narządów wewnętrznych ciała człowieka. Rezonans magnetyczny to badanie nieinwazyjne i bezbolesne, dzięki któremu można uzyskać niezwykle szczegółowe dane. Jednym z najczęściej zlecanych badań jest rezonans magnetyczny kręgosłupa.

Rezonans kręgosłupa
Rezonans kręgosłupa

Co to jest rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny kręgosłupa to nowoczesne i szczegółowe badanie, które pozwala otrzymać niezwykle dokładny obraz kręgosłupa i otaczających go przestrzeni. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie informacji na temat jego stanu i ewentualnych nieprawidłowości bądź schorzeń. Rezonans magnetyczny pozwala także na wykrycie stanu zapalnego oraz ewentualnych chorób nowotworowych.

Urządzenie wykorzystuje silne pole magnetyczne, które pozwala na wykonywanie niezwykle precyzyjnych badań. Kto robi rezonans magnetyczny? Badanie tego typu wykonuje i opisuje lekarz radiolog, a przy wykonywaniu badania obecny jest także technik radiolog, który kontroluje i obsługuje aparat oraz wykonuje określone czynności zlecone przez lekarza.

Przeciwwskazania do wykonywania badań rezonansem magnetycznym

Chociaż rezonans magnetyczny kręgosłupa jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, to jednak istnieje szereg przeciwwskazań do jego wykonywania. Bezwzględny zakaz wykonywania badań tego typu mają osoby, które posiadają rozrusznik serca bądź inne urządzenie wytwarzające pole magnetyczne oraz wszelkie metaliczne ciała obce.

Dodatkowo rezonans magnetyczny nie jest zalecany osobom, które posiadają sztuczną zastawkę serca, klipsy i protezy naczyniowe, metaliczne implanty ortopedyczne, steny, a także kobietom w ciąży i karmiącym piersią. W każdym z tych przypadków zalecana jest wyjątkowa ostrożność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *