Bez kategorii

Przygoda z bieganiem

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, że pragnie coś w sobie zmienić. Może to być zarówno tryb życia, jak i dążenie do uzyskania lepszej formy fizycznej. Jednym z najczęściej stosowanych sposobów sprzyjających osiągnięciu wymarzonej sylwetki czy poprawieniu kondycji jest regularne bieganie.

Jak zacząć przygodę z bieganiem?

Bieganie to sport, który nie wiąże się z kupowaniem drogiego sprzętu. Aby zacząć przygodę z bieganiem, wystarczy przede wszystkim odpowiednia motywacja i właściwy strój, dostosowany do pory roku. Nie ulega wątpliwości, że w czasie biegania najważniejsze będą buty. Tak przygotowani możemy ruszać w trasę, zaczynając od pokonania na początek niewielkich odległości, z czasem jednak możemy zwiększać dystans.

Niezależnie od tego, czy pierwszy wychodzimy pobiegać, czy już wykonujemy regularne treningi, przed każdym biegiem powinniśmy rozpocząć od rozgrzewki. Kilka ćwiczeń rozciągających w zupełności wystarczy.

Bieganie
Bieganie

Nigdy nie należy przesadzać. Bieganie to bardzo intensywny wysiłek i obciążenie dla organizmu, toteż na żadnym etapie wykonywania tego rodzaju sportu nie wolno przesadzać. Dotyczy to zarówno dystansu, jak i tempa biegania. Równomierne rozłożenie sił z pewnością przyniesie lepsze efekty.

Bieganie latem a bieganie zimą

W czasie, kiedy żar leje się z nieba, najrozsądniej byłoby odłożyć bieganie na późniejszą godzinę, co wcale nie oznacza, że zrobi się chłodno. Latem należy nie tylko dostarczać organizmowi płynów, ale także odpowiednio, przewiewnie się ubierać. Zimą natomiast musimy troszczyć się o to, żebyśmy nie zmarzli. Najlepiej jest ubierać się na tak zwaną cebulkę, nie zapominając jednocześnie o czapce, szalu, rękawiczkach, a przede wszystkim odpowiednim obuwiu.

O ile bieganie latem nie wymaga specjalnych przygotowań, o tyle bieganie zimą wiąże się z określonymi zabiegami, ponieważ dobrze byłoby uniknąć przeziębienia. Szczególnie ostrożni powinni być początkujący biegacze, który dopiero w czasie tej pory roku zdecydowali się na rozpoczęcie przygody z bieganiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *