Pralka jako niezastąpione urządzenie w każdym domu
Jednym z najbardziej niezbędnych sprzętów w gospodarstwie domowym jest pralka. W celu zapewnienia jej jak najdłuższego czasu bezawaryjnego funkcjonowania, warto tuż po zakupieniu urządzenia postawić sobie pytanie, jak dbać o pralkę?
Do najważniejszych zabiegów przedłużających jej żywotność z jednej strony należy staranne czyszczenie pralki, z drugiej natomiast wykonywanie regularnych zabiegów mających na celu niedopuszczanie do pojawienia się kamienia oraz usuwanie osadu.
Wiele zabiegów możemy wykonać we własnym zakresie, bez angażowania fachowca. Są one niedrogie i nie wymagają specjalnego nakładu czasu.
Dobrze byłoby jednak wykonywać je dość regularnie, przestrzegając określonych zasad. Nie ulega bowiem wątpliwości, że niezależnie od naszej troski pralka z czasem ma prawo nosić ślady użytkowania, jednak dbanie o nią w znacznym stopniu przyczyni się do poprawienia jakości pracy urządzenia.
Jak czyścić pralkę?
Regularne czyszczenie pralki uchroni nie tylko sam sprzęt, ale także nasze pranie od przykrego zapachu. Do czyszczenia pralki – poza gotowymi preparatami – możemy wykorzystać znajdujący się w każdym gospodarstwie domowym kwasek cytrynowy czy ocet. Wybrany produkt, w zależności od uznania, umieszczamy w podajniku środków piorących i włączamy pralkę na dowolny program bez wsadu. Pamiętajmy także o regularnym czyszczeniu nie tylko filtra odpływu, ale także bębna.
Jak odkamienić pralkę?
W sprzedaży istnieje wiele dostępnych preparatów, dzięki którym bez problemu usuniemy osad z kamienia z pralki. Należy jednak pamiętać, żeby z jednej strony przeprowadzać ten zabieg, stosując się do instrukcji podanych przez producenta, z drugiej natomiast wykonywać go bez wsadu. W przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do tego, że w trwały sposób uszkodzimy sobie ubrania.
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na odkamienienie pralki jest wykorzystanie octu spirytusowego. Włączamy na najwyższą temperaturę urządzenie bez wsadu, wlewając dwa litry octu spirytusowego.