Bez kategorii

Jakie pomieszczenie, takie meble

Nie ulega wątpliwości, że charakter wnętrza ma decydujący wpływ na dobór mebli, szczególnie w przypadku tak zwanych zestawów wypoczynkowych.

Kanapa a wersalka

O ile wersalka służy przede wszystkim do spania, o tyle kanapa nie musi posiadać tej funkcji.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę dokonanie wyboru pomiędzy wersalką a kanapą, to jest to tylko pozornie oczywista kwestia. To prawda, w każdej chwili możemy zmienić koncepcję, pamiętajmy jednak, że nie są to wydatki rzędu kilkudziesięciu złotych.

Meble ogólnie nazywane wypoczynkowymi występują w wielu odmianach, a ich wybór jest przede wszystkim uzależniony od tego, jaką mają spełniać funkcję. Z tym warunkiem nierozerwalnie wiąże się miejsce, do którego dany mebel ma być wstawiony.

Do salonu raczej nie pasuje ani tapczan, ani wersalka. Nie będziemy polemizować z nikim, kto właśnie te sprzęty zechce tam wstawić, jednak o wiele lepiej w salonie będą prezentowały się kanapy i sofy.

Wersalka
Wersalka

Sofa a tapczan

Sofa to wygodny mebel, zapewniający wypoczynek i relaks w ciągu dnia. Najczęściej jest niska, tapicerowana, posiada poza tym kunsztownie wykończone brzegi. Zwykle jest przeznaczona do użytku dziennego. Najlepiej sprawdzi się w salonie lub innym pomieszczeniu, na przykład w pokoju gościnnym.

Tapczan natomiast to typowy mebel przeznaczony przede wszystkim do spania. Jest wyposażony w skrzynię, w której najczęściej przechowuje się pościel. O ile sofa jest bardzo wygodna do siedzenia, o tyle w przypadku tapczanu siedzenie na nim jest utrudnione, ponieważ większość modeli nie posiada podparcia. Można na nim odpoczywać przeważnie w pozycji leżącej.

Korzenie tapczanów sięgają w Polsce XVIII wieku. Były to wówczas zwyczajne prycze, zbite z desek. Współczesne tapczany daleko odeszły od pierwowzoru. Chociaż nadal służą głównie do spania, to jednak znacznie zmieniły swój wygląd. Są estetyczne, wyściełane, miękkie i dobrej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *