Bez kategorii

Pozycjonowanie sklepu internetowego – jak to się robi? Instrukcja / poradnik

Czym jest optymalizacja strony?

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO) to proces poprawy widoczności i pozycji witryny lub strony internetowej na stronach wyników wyszukiwania (SERP). SEO można osiągnąć poprzez optymalizację on-page (np. optymalizację znaczników tytułu i opisów meta) oraz optymalizację off-page (np. budowanie backlinków). Te dwie kwestie są bardzo ważne, nie wolno zapomnieć o żadnej z nich podczas pozycjonowania.

Struktura strony

Planując budowę sklepu, a później jego pozycjonowanie należy postarać się o jak najlepszą strukturę serwisu. Mowa tutaj o dobrej użyteczności jak i podstawowych zasadach seo, W głównym menu powinny znajdować się ważne dla użytkowników oraz wyszukiwarki podstrony. Nawigacja powinna być przyjemna, tak by użytkownicy mogli z łatwością dostać się do każdego miejsca w sklepie. Im szybciej dotrą do produktów tym lepiej, zwiększy to szansę na dokonanie transakcji przez tą osobę.

Pozycjonowanie sklepu internetowego

Koszt założenia sklepu internetowego oraz jego pozycjonowania

Założenie sklepu internetowego może kosztować od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Będzie to zależało od platformy, z której korzystasz, opłat za hosting, godzin programistów, nazwy domeny i innych powiązanych kosztów. Należy także uwzględnić koszty zaprojektowania i stworzenia witryny oraz wszelkie koszty marketingowe. Mimo często dużych kosztów przygotowanie witryny pod kątem pozycjonowania będzie owocne – zwiększy się sprzedaż w sklepie oraz jej widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania.

Linkowanie sklepu internetowego

 Podczas pozycjonowania sklepu internetowego należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwszą z nich jest grupa docelowa. Do kogo chcesz dotrzeć ze swoim sklepem? Gdy już wiesz, kto jest Twoją grupą docelową, możesz zacząć zastanawiać się, jaki rodzaj przesłania chcesz przekazać za pomocą swojego sklepu. Jakie uczucia ma wywoływać Twój sklep? Kolejną ważną kwestią jest konkurencja. Jakie inne sklepy sprzedają podobne produkty? Jak sprawić, by Twój sklep wyróżniał się na tle innych? Na koniec zastanów się, jakiej platformy chcesz użyć do prowadzenia sklepu. Dostępnych jest wiele różnych opcji, więc warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie, która z nich będzie najlepiej odpowiadać Twoim potrzebom. CMS-y znajdziemy darmowe jak i płatne. Wszystko zależy na czym nam zależy najbardziej, nie ma jednego, najlepszego CMS.

Jak samemu wspierać pozycjonowanie sklepu?

 Istnieje wiele sposobów, aby samodzielnie wspierać SEO sklepu:

1. Używaj znaczników title i opisów produktów bogatych w słowa kluczowe. Znaczniki title pokazują się na kartach w przeglądarce oraz w wynikach wyszukiwania, Sa one jednym z najważniejszych elementów, które treba zoptymtymalziować na samym początku. Opisy najlepiej dodać unikatowe we wszystkich kategoriach, a w nich zawrzeć frazy kluczowe na których nam najbardziej zależy. Nie ma ścisłej reguły jak długie powinny być opisy w kategoriach. Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy je na 50000 znaków.

2. Używaj odpowiednich słów kluczowych we wpisach na blogu i innych treściach.

3. Upewnij się, że Twoja witryna jest dobrze skonstruowana i łatwa w nawigacji.

4. Promuj swoją stronę i jej zawartość za pośrednictwem mediów społecznościowych i innych kanałów.

5. Regularnie monitorować wydajność witryny i w razie potrzeby wprowadzać ulepszenia.

Jak wypozycjonować sklep internetowy?

Jakie słowa kluczowe wybrać do pozycjonowania sklepu internetowego? 

Przy wyborze słów kluczowych dla SEO sklepu internetowego należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy: -Czego szukają Twoi klienci? Zrób listę potencjalnych słów kluczowych i skorzystaj z narzędzi do badania słów kluczowych, aby sprawdzić, jak często te terminy są wyszukiwane. -Na jakie słowa kluczowe pozycjonuje się Twoja konkurencja? Skorzystaj z narzędzi do analizy konkurencji, aby to sprawdzić i spróbuj wybrać słowa kluczowe, na które Ty możesz uzyskać taką pozycję, na jaką oni nie mają. -Jakie słowa kluczowe najlepiej opisują Twoje produkty lub usługi? Wykorzystaj je, zwłaszcza jeśli są unikalne dla Twojej firmy. Kiedy masz już dobrą listę potencjalnych słów kluczowych, możesz zacząć optymalizować swoją stronę pod ich kątem. Obejmuje to dodanie słów kluczowych do treści witryny, tytułów, tagów i opisów. Należy również utworzyć adresy URL bogate w słowa kluczowe i upewnić się, że witryna jest prawidłowo indeksowana przez wyszukiwarki.

Ile trwa pozycjonowanie sklepu?

Pozycjonowanie sklepu może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Pierwsze efekty, jeśli zoptymalizujemy najważniejsze elementy w sklepie będą bardzo szybko widoczne, często po kilku dniach. Jednak należy pamiętać, że pozycjonowanie to proces ciągły, nastawiony głównie na efekty rozciągnięte w dłuższym czasie. Są one natomiast dosyć stałe, co znaczy, że nawet po zaprzestaniu pozycjonowania efekty będą utrzymywać się zwykle długo. Jest to przewaga nad Google Ads, gdzie efekty mamy natychmiast, ale po wyłączeniu kampanii sklep już się nie będzie widoczny dla użytkowników. Niemniej jednak warto zadbać o oba kanały promocji naszej strony. Dobre kampanie łączone – Google Ads i pozycjonowanie potrafią generować duże przychody.

Jaką platformę e-commerce wybrać pod SEO?

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wybór najlepszej platformy e-commerce dla SEO zależy od konkretnych potrzeb Twojej firmy. Można jednak podać kilka ogólnych wskazówek, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniej platformy do celów SEO:

1. Upewnij się, że platforma, którą wybierzesz, jest kompatybilna z popularnymi narzędziami i wtyczkami SEO.

2. Wybierz platformę, która umożliwia tworzenie własnych znaczników tytułu, opisów meta i innych elementów on-page SEO.

3. Wybierz platformę, która ma wbudowane możliwości prowadzenia bloga, ponieważ może to być cenne narzędzie do promowania treści i poprawy SEO.

4. Unikaj platform, które są trudne w użyciu lub nawigacji, ponieważ może to frustrować potencjalnych klientów i zaszkodzić Twoim wysiłkom w zakresie SEO.

Dodaj komentarz