Bez kategorii

Czym się zajmuje ortopeda dla psa? Gdzie przyjmuje i ile kosztuje wizyta?

Zwierzęta, szczególnie psy, tak jak ludzie, są narażone na choroby i uszkodzenia układu ruchu. Problem ze swobodnym chodzeniem, nieprawidłowość postawy czy celowe odciążanie jednej z kończyn to typowe objawy choroby, które nieleczone mogą doprowadzić do jeszcze poważniejszych schorzeń. W wielu przypadkach pomoc ortopedy dla zwierząt może więc okazać się konieczna. Kogo możemy nazwać takim specjalistą? Czym zajmuje się ortopeda dla psa? I ile musimy zapłacić za wizytę?

Kim jest ortopeda dla zwierząt?

Słowo „ortopedia” pochodzi z greki i składa się z członów „orthos” (prosty) oraz „paidia” (dzieci). Ma ono swoje źródło w początkach tej dyscypliny medycznej, kiedy lekarze pomagali głównie dzieciom z wadami postawy. Obecnie obejmuje ona znacznie szerszy zakres, w tym wszelkie choroby oraz nieprawidłowości układu motorycznego, na który składają się kości, stawy oraz mięśnie. Kim jest zatem ortopeda dla zwierząt? To lekarz weterynarii, najczęściej chirurg, który zajmuje się profilaktyką oraz diagnostyką schorzeń związanych z układem ruchu. W jego pracy niezwykle ważne są precyzja i rozwaga w działaniu, a także kompleksowa znajomość każdego z podopiecznych. Zwierzęta mają bowiem odmienny układ kostny od naszego, a także znacząco różnią się od nas rozmiarem, a co za tym idzie, proces ich leczenia wymaga od ortopedy całkowicie innego podejścia, niż w przypadku człowieka.

Ortopeda dla psa Warszawa – jakie zabiegi wykonuje?

Choroby aparatu ruchu są coraz częstszą przypadłością wśród zwierząt. Kulejący, unikający aktywności fizycznej pies to widok dość powszechny, szczególnie dla właścicieli czworonogów. Wielu z nas bagatelizuje początkowe objawy schorzeń, wychodząc z założenia, że niewielkie kulawizny przechodzą same. Oczywiście, w niektórych przypadkach taka sytuacja może mieć miejsce, jednak częściej zwierzę wymaga konsultacji weterynaryjnej. Niekiedy te pozornie wyglądające na niegroźne objawy, mogą przerodzić się w poważne schorzenia, wymagające leczenia ortopedycznego.

Jakimi jednostkami chorobowymi zwierząt domowych zajmują się specjaliści z przychodni Wetmedic?

  • Osteosynteza – grupa operacji mających na celu unieruchomienie złamania, co jest niezbędne do prawidłowego gojenia się kości. Przeprowadza się je w przypadku problemów z założeniem opatrunku usztywniającego bądź przy konkretnych rodzajach czy miejscach (u zwierząt 60% uszkodzeń dotyczy kości udowej) złamań.
  • Symphysiodeza – zabieg przeznaczony dla młodych, rozwijających się psów, z intensywnym wzrostem kośćca. Jest to metoda mało inwazyjna, stosowana w przypadku dysplazji stawów biodrowych, która ma na celu zapobiegnięcie rozwojowi schorzenia.

Oprócz wyżej wymienionych ortopeda dla psa, Doktor Stanisław Leżanski z warszawskiej przychodni Wetmedic, wykonuje również rekonstrukcje więzadła krzyżowego przedniego stawu kolanowego, amputacje kończyn oraz wiele innych, dotykających czworonogów schorzeń. Wszystkie operacje, nawet te mniej inwazyjne, przeprowadzane są w narkozie wziewnej, z użyciem monitoringu oraz w obecności anestezjologa.

Ceny wizyty u zwierzęcego ortopedy

Jak wspomnieliśmy, ortopedia weterynaryjna to niezwykle ciężka oraz wymagająca profesja. Chirurg, który zajmuje się zwierzętami, ma obszerną wiedzę nie tylko na temat samej dyscypliny medycznej, ale i swoich podopiecznych. Ile więc kosztuje wizyta u ortopedy dla psa? Cena samej konsultacji może wahać się w przedziale 150-250 zł. Oczywiście, jest ona zależna zarówno od prestiżu kliniki i doktora, jak i miasta, w którym znajduje się wybrana przez nas lecznica. Jeżeli chodzi o operacje chirurgiczne, cennik zależny jest również od wagi pupila. Dla przykładu, kastracja psów o wadze do 10 kg może kosztować 300 zł, jednak ten sam zabieg przeprowadzony na cięższym zwierzęciu będzie już droższy o około 100 czy nawet 200 zł. Nie ulega jednak wątpliwości, że każdy, kto staje się właścicielem czworonoga, zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności oraz związanych z pupilem kosztów. Często mawiamy, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Traktujmy go jak członka naszej rodziny, zapewniając profesjonalną opiekę niezależnie od kosztów leczenia – jego zdrowie jest bowiem bezcenne.

Dodaj komentarz