Bez kategorii

Powakacyjne przypadłości naszych dzieci – jak szybko się z nimi uporać

Wakacje to czas radości i odpoczynku. Dla naszych dzieci ten okres oznacza szczególną frajdę. Niestety, podczas urlopu najmłodsi narażeni są na dolegliwości, których uciążliwe skutki możemy dostrzegać długo po zakończeniu wakacji. Co zrobić, aby szybko się ich pozbyć i powrócić do normalności?

Grzybica stóp u dziecka – jak się jej pozbyć?

Grzybica stóp to jedna z najczęściej występujących dolegliwości, które występują u dzieci po urlopie. Można zarazić się nią bardzo łatwo na przykład na basenie. Dlatego też tak ważne jest, aby zawsze, przebywając na basenie, posiadać własne klapki. Podczas kąpieli dzieci często zapominają o tym, gubiąc obuwie i beztrosko bawiąc się z rówieśnikami. Po powrocie z urlopu okazuje się, że nasze dziecko w ten sposób zaraziło się grzybicą. Objawami tego schorzenia są świąd skóry stóp, ich zaczerwienienie, a także wzmożona potliwość. Skóra stóp zaczyna się łuszczyć, a na palcach najczęściej pojawiają się małe pęcherzyki. Zawsze, kiedy podejrzewamy to schorzenie, należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza. Z czasem bowiem dolegliwości będą się nasilać i staną się dla dziecka bardzo uciążliwe. Grzybica stóp leczona jest doustnie lub miejscowo. Często bywa tak, że lekarz łączy te dwie formy leczenia.

Jak uporać się z wszawicą u dziecka?

Wszawica u dzieci to bardzo częsta przypadłość, która pojawia się po przebytych wakacjach. Gdy jesteśmy bowiem na urlopie dzieci często znajdują swoich rówieśników, z którymi spędzają całe dnie. Dzieci nie zwracają uwagi na to, czy zachowują odpowiedni dystans od swoich kolegów i koleżanek. Najczęściej leżą obok siebie na kocach, bawią się, przytulają. Często wystarczy, że tylko jedno dziecko cierpi na wszawicę, aby zaraziły się wszystkie pozostałe, które bawią się w danej grupie. Zwykle odkrywamy jednak, że nasze dziecko ma wszy dopiero po zakończeniu urlopu. Pojawia się u niego uciążliwe swędzenie głowy. Ważne jest, aby wówczas szybko zareagować. Najlepiej wyposażyć się w aptece w specjalne preparaty, dzięki którym będziemy mogli pozbyć się niechcianych lokatorów z głowy naszego dziecka. Pamiętajmy jednak, że wyleczenie wszawicy nie jest łatwe. Wszy składają bowiem jaja, które nazywamy gnidami, a te bardzo mocno trzymają się włosów, dlatego też trudno się ich pozbyć. Jednak przy odpowiednim działaniu jesteśmy w stanie tego dokonać.

Jak pozbyć się świerzbu u dziecka?

Świerzb to choroba zakaźna, która najczęściej występuje właśnie u dzieci. Na wakacjach, podczas zabawy, dzieci mają ze sobą bliski kontakt. Samo już dotknięcie malucha zarażonego świerzbem stwarza bardzo duże ryzyko zarażenia się. Objawami świerzbu są zaczerwienione wykwity występujące na ciele dziecka. Zmiany skórne bardzo swędzą, a symptom ten nasila się głównie w nocy. Podejrzewając świerzb u dziecka powinniśmy natychmiast udać się do lekarza. Leczeniu powinni poddać się wszyscy domownicy. Nie są dobrym pomysłem próby wyleczenia świerzbu na własną rękę. Możemy bowiem w ten sposób jedynie zaszkodzić naszemu dziecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *