Bez kategorii

Pompy ciepła – zbędny wydatek czy potrzebna inwestycja?

W dobie wysokiej inflacji, stale rosnących cen i kosztów życia, każdy z nas poszukuje oszczędności. Nie mając wpływu na wydatki w niektórych dziedzinach codzienności, zaczynamy dostrzegać szansę na ich redukcję w innych obszarze. Pierwszą nasuwającą się myślą są rachunki. Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej czy gazu wydaje się być racjonalnym pomysłem, a potencjalnym rozwiązaniem – zmiana źródeł ich pozyskiwania na tańsze. Ekonomiczne wydają się być klimatyzacje i pompy ciepła, ale czy na pewno są to rozwiązania opłacalne? Zapraszamy do krótkiej analizy.

Pozyskiwanie energii za pomocą pomp ciepła

Pompy ciepła są urządzeniami, których założeniem jest generowanie ciepła w sposób ekologiczny i energooszczędny. Ich działanie bazuje na zjawisku przepływu ciepła z obszaru chłodniejszego do tego o wyższej temperaturze. Zjawisko to pozwala na skuteczne ogrzanie pomieszczeń mieszkalnych lub biurowych za pomocą energii, która swoje źródło ma w środowisku naturalnym. Takie żywioły, jak woda, powietrze czy ziemia, mogą zatem bardzo efektywnie pomóc w ogrzaniu budynku czy wody w domowym rurociągu. Pompy ciepła pobierają bowiem ciepło z otoczenia o niskiej temperaturze, tj. z gruntu, powietrza, wód gruntowych i transportują je do przestrzeni o wyższej temperaturze, a więc ogrzewanych pomieszczeń. Obieg ten jest jednak odwrotny do naturalnego przepływu ciepła, dlatego potrzebuje zewnętrznej energii mechanicznej. Jednak dzięki tej funkcjonalności pompy ciepła mogą posiadać także funkcję chłodzenia. To z kolei daje kompletny system grzewczy z klimatyzacją domową.

Odnawialne źródła energii cieplnej zawsze są opłacalne

Ogrzewanie budynku i wody użytkowej odbywa się zawsze przy udziale energii cieplnej. Natomiast jej źródłem może być zarówno energia elektryczna, gazowa (wciąż najczęstsze przypadki ogrzewania w gospodarstwach domowych i miejscach pracy), ale także częściowo energia odnawialna. Warto w tym miejscu zaznaczyć podział energii cieplnej dostarczanej przez pompy ciepła. Określa go współczynnik COP sprawności pompy, czyli iloraz energii pozyskanej do przetworzonej uprzednio energii elektrycznej „napędzającej” odwrotny obieg ciepła. Przykładowo pompa o sprawności równej 3 generuje 3 kWh energii cieplnej przetwarzając 1 kWh energii elektrycznej. Najdroższe i najskuteczniejsze pompy mają współczynnik COP nawet równy 5, a więc pozyskują nawet 80% energii ze środowiska naturalnego.

Kalkulacja opłacalności naturalnej energii grzewczej

Każdy budynek ma pewne zapotrzebowanie na energię grzewczą. Oczywiście dla domów czy mieszkań jest to kwestią indywidualną, jednak dla wykazania opłacalności stosowania odnawialnych źródeł energii, można założyć pewne dane. Przykładowo dla budynku wymagającego 9000 kWh energii grzewczej rocznie, przy zastosowaniu nieco tańszej powietrznej pompy ciepła o sprawności równej 3, 66,7% energii cieplnej zostałoby pozyskane w sposób naturalny. Zatem przez rok, tego typu klimatyzacja i pompa ciepła pozyska z powietrza 6000 kWh energii grzewczej, za to 3000 kWh stanowić będzie dodatkowy koszt energii elektrycznej. Jej cena zaokrąglona do 0,80zł za 1 kWh, daje 2400zł wydane dodatkowo na energię elektryczną rocznie. Dla porównania należy obliczyć energię elektryczną pobieraną z sieci w celu pokrycia zapotrzebowania na energię grzewczą. Wyniesie ona 7200zł w skali roku. Koszt zakupu, montażu i uruchomienia powietrznej pompy ciepła o współczynniku COP 3 wynosi około 30 – 40 tysięcy złotych. Zakładając nawet droższą granicę, inwestycja ta zwróci się w przeciągu 8 lat i 4 miesięcy użytkowania.

Oczywiście posiadając fundusze na tego typu inwestycję, śmiało można pozbyć się wysokich rachunków i nieco obniżyć comiesięczne koszty życia dzięki odnawialnym źródłom energii cieplnej. Klimatyzacja i pompy ciepła są bowiem rozwiązaniem całorocznym dającym użytkownikom możliwość ogrzewania budynków zimą i chłodzenia ich latem. Dodatkowymi atutami tych urządzeń są minimalne koszty eksploatacyjne czy brak konieczności wydzielenia dodatkowej przestrzeni. Ponadto ograniczana przez nie emisja zanieczyszczeń środowiska naturalnego powoduje, że na zakup pomp ciepła uzyskać można wysokie dofinansowania z funduszy krajowych czy unijnych.

Czy zatem system klimatyzacji i pompy ciepła stanowi opłacalną i ekonomiczną alternatywę dla wciąż najpowszechniejszych form ogrzewania budynków i wody użytkowej? Przykładowa kalkulacja sugeruje, że zdecydowanie jest to rozwiązanie wkraczające coraz śmielej na rynek wykorzystania energii grzewczej i coraz chętniej brane pod uwagę także przez osoby prywatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *