Bez kategorii

Ogrzewanie, suszenie, odkurzanie, czyli i dla domu, i dla siebie

Wybór najlepszego sposobu ogrzewania domu nierzadko przysparza wielu kłopotów. Może to być gaz, elektryczność, paliwa stałe, odnawialne źródła energii lub po prostu węgiel. Jednak ogrzewanie domu za pomocą węgla jest bardzo drogie, nie zawsze opłacalne, a co więcej, istnieje wiele przesłanek ku temu, że zwyczajnie zostanie zarzucone, toteż nie należy inwestować znacznych kwot w ogrzewanie węglowe.

Dużo wydajniejsze i efektowniejsze są systemy, które wykorzystują pompy ciepła. Skuteczne, efektywne i niedrogie jest także uzyskiwanie ciepła – proponowane przez Bank Ochrony Środowiska – za pomocą kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych. Najlepiej byłoby, gdybyśmy mieli zawsze cieplutko w domu, przy jednoczesnym ponoszeniu jak najmniejszych nakładów finansowych.

Ogrzewanie podłogowe
Ogrzewanie podłogowe

Jak tanio ogrzewać dom?

Dobry system ogrzewania do domu zależy od wielu czynników, przy czym jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest oczywiście koszt eksploatacji oraz efektywność.
Tradycyjne ogrzewanie najczęściej kojarzy się nam z kaloryferami na ścianie. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii to wyobrażenie może ulec zmianie, przede wszystkim za sprawą ogrzewania podłogowego.

Może ono być dwojakiego rodzaju – albo wodne, albo elektryczne, jednak niezależnie od dokonanego wyboru z pewnością należy do najnowocześniejszych rozwiązań.

W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego sposób działania – w największym skrócie – polega na dostarczeniu nagrzanej wody do znajdujących się pod podłogą rur, co jest równoznaczne z tym, że nie grzejniki, a cała powierzchnia podłogi staje się elementem dostarczającym ciepło. Jest to i funkcjonalny, i optymalnie nie najdroższy system grzewczy.

Do jednej z najważniejszych zalet ogrzewania podłogowego należy zaliczyć niewysuszanie powietrza oraz ograniczenie w nim cyrkulacji kurzu. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy ogrzewanie podłogowe w domu sprawdzi się w stu procentach w każdym pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *