Bez kategorii

Inteligentny dom

Coraz częściej spotykamy się z określeniem inteligentny dom. Czym jest inteligentny dom? Można śmiało powiedzieć, że jest to dom zintegrowany. Dzieje się tak za sprawą zintegrowanego systemu zarządzania, któremu są podporządkowane zarówno wszystkie znajdujące się w domu sprzęty, jak i instalacje. Inteligentny dom jest wyposażony w system czujników i detektorów, co pozwala na sterowanie nim za pomocą innowacyjnego systemu zarządzania.

Wiele elementów współgra ze sobą, wywołując niejako ciąg przyczynowo-skutkowy. Po wejściu do budynku automatycznie niemalże zostanie uruchomiona klimatyzacja i wentylacja. Inteligentny dom nie dopuści do tego, żeby w tym samym czasie działały zwalczające się zjawiska, ponieważ przy włączonej klimatyzacji nie będzie działało ogrzewanie. Jeśli natomiast będzie włączone ogrzewanie, to wyłączy się klimatyzacja.

Aplikacje na dom
Aplikacje na dom

Inteligentny dom reaguje na zmiany zachodzące zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Jest to o tyle istotne, że ich działanie jest automatyczne. Jeżeli na zewnątrz zacznie zapadać zmrok, to automatycznie zostanie włączone oświetlenie zewnętrzne. Warto jednocześnie podkreślić, że inteligentny dom reaguje także na zmieniające się warunki atmosferyczne. Przykładem może być padający deszcz. Gdy zaczyna mżyć, zamykają się w inteligentnym domu okna.

Sterowanie domem przez telefon należy do największych osiągnięć współczesnych technologii. Po włączeniu kina domowego nie potrzeba już wykonywać żadnych dodatkowych czynności, ponieważ automatycznie nie tylko przygasną światła, ale także zasuną się rolety.

Nowoczesne domy pozwalają na zarządzanie budynkami zarówno prywatnymi, jak i należącymi do różnego typu instytucji. W sytuacji, kiedy w jakimkolwiek z tych budynków zostanie odkryta obecność niepożądanej osoby, zostanie uruchomiona następująca procedura. Wszystkie podmioty – domownicy oraz odpowiednie służby – zostaną o tym fakcie natychmiast poinformowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *