Bez kategorii

Nauka ekologicznej jazdy

W dzisiejszym świecie kwestia odpowiedniego wyszkolenia kierowców zdaje się być kluczową sprawą, aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Pisząc to należy zwrócić uwagę na fakt, iż coraz więcej młodych kierowców dostając pozytywny wynik egzaminu praktycznego, odbiera „prawko”, wsiada do samochodu i „piłuje” silnik jadąc bardzo dynamicznie, co sprawia, że paliwo z baku jest dosłownie pochłaniane przez silnik. Doświadczony kierowca wie, że nie trzeba tak ostro jeździć, bowiem jest to nie tyle niebezpieczne, lecz zabójcze dla portfela.

JAK JEŹDZIĆ EKOLOGICZNIE?

Istnieje wiele stanowisk na temat sposobu na eko-jazdę. Jedni uważają, iż prawidłowe prowadzenie, aby zminimalizować zużywanie paliwa, polega na bardzo delikatnym wciskaniu pedału gazu. Inni z kolei są zdania,że stosowanie „ulepszaczy” (poprzez wlewanie do baku) paliwa potrafi sprawić, iż silnik będzie mniej chłonął benzynę lub ropę. Prawda jest nieco inna.

Ekonomiczna jazda
Ekonomiczna jazda

Wsiadając za kierownicę należy pamiętać, iż silnik najlepiej zużywa paliwo na optymalnych obrotach, kiedy nie chodzi głośno. Aby nauczyć się prawidłowej ekologicznej jazdy, należy w odpowiednim momencie zmieniać bieg na wyższy, dzięki czemu obroty utrzymywane będą na odpowiednim poziomie. Spokojna jazda potrafi sprawić, iż tankując za daną kwotę jesteśmy w stanie przebyć niemal dwa razy więcej kilometrów, niż jeżdżąc nerwowo.

EKO-JAZDA

Istnieje wiele poradników traktujących o eko-jeździe. Wpisując w popularną wyszukiwarkę internetową to hasło od razu możemy zostać przekierowani na różnego rodzaju fora, gdzie prowadzona jest dyskusja użytkowników pojazdów. Plusem tego rozwiązania jest z pewnością fakt, iż można wyciągnąć z tej wymiany zdań plusy i minusy jazdy „na niskich obrotach”.

Niekiedy również sami mechanicy wypowiadają się w tym temacie. Według nich, eko-jazda nie tylko zmniejsza zużycie paliwa, ale również przedłuża żywotność silnika samochodowego i jego podzespołów, co jest dodatkowym atutem przy decydowaniu się na tego typu posunięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *