Bez kategorii

Menopauza – objawy i przebieg

Menopauza to pewien etap w życiu każdej kobiety. Inaczej nazywamy ją przekwitaniem lub klimakterium. Kobieta wkracza w menopauzę zwykle pomiędzy 45 a 55 rokiem życia, choć wiek ten nieznacznie może się różnić. Niekiedy okres przekwitania jest dla kobiety bardzo uciążliwy.

Jakie są objawy menopauzy?

Objawy menopauzy mogą znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Nie wszystkie kobiety jednak doznają negatywnych symptomów przekwitania. U niektórych z nich nie pojawiają się bowiem żadne objawy. Większość kobiet jednak spotyka się z takimi symptomami, jak na przykład uderzenia gorąca, nadmierna potliwość czy zimne dreszcze. W jednej chwili kobieta odczuwa, że do jej twarzy napływa krew i staje jej się bardzo gorąco. W następnej natomiast dopada ją uczucie zimna. Nadmierna potliwość z kolei pojawia się najczęściej w godzinach nocnych. Dodatkowo kobiety zmagają się również z wahaniami nastrojów. Często kobieta jest w tym okresie bardzo drażliwa, co utrudnia jej codzienny kontakt z bliskimi. Dlatego też warto uprzedzić ich, aby byli w tym czasie bardziej wyrozumiali. Kobiety mogą doznawać również kłopotów z pamięcią, koncentracją, a także ze snem. Bezsenność jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości u kobiet przechodzących okres menopauzy. U kobiety pojawiają się równie często stany głębokiego przygnębienia, a nawet stany depresyjne. Związane jest to także z uczuciem przemijania i utraty kobiecości.

Tabletki dopochwowe – terapia hormonalna na menopauzę

Niewiele kobiet, szczególnie w Polsce, decyduje się na terapię związaną z objawami, jakie pojawiają się w okresie menopauzy. Symptomy te można złagodzić, a nawet całkiem się ich pozbyć dzięki terapii hormonalnej. Polega ona na przyjmowaniu przez kobietę hormonów, w różnej postaci. Mogą to być zwyczajne tabletki, tabletki dopochwowe (globulki), zastrzyki, podskórne implanty itp. Przyjmowanie takich środków nie jest dla kobiet w żaden sposób uciążliwe, jednak mimo to nadal zastępcza terapia hormonalna nie jest zbyt popularna. Najczęściej stosowane są tabletki dopochwowe oraz te tradycyjne. Dzięki zastępczej terapii hormonalnej ustają takie dolegliwości, jak na przykład suchość pochwy i spowodowany tym dyskomfort odczuwany podczas stosunku płciowego, często nawracające infekcje dróg rodnych, a także pęcherza. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie kobiety mogą poddać się terapii hormonalnej. Poważnym przeciwwskazaniem są bowiem na przykład przebyty lub jeszcze istniejący rak jajnika, macicy czy sutka.

Dodaj komentarz