Bez kategorii

Meblościanka czy meble modułowe do dziecięcego pokoju?

Jednym z głównych zagadnień, z którym musi się zmierzyć osoba projektująca pokój dla dziecka, jest forma wykorzystanych w nim mebli. Do wyboru mamy dwie różne opcje. Pierwszą z nich, jest oparcie się na klasycznej funkcjonalności. drugą postawienie na innowacyjność i oryginalność.

Dziecięcy pokój nie taki straszny?

Klasyczna funkcjonalność, będzie miała w tym przypadku formę meblościanki. Ta forma mebla, znana już z czasów komunistycznych, była szczytem praktycznego i funkcjonalnego wykorzystania powierzchni jednej ze ścian. Drugą opcją są meble modułowe, bez których – zdaniem wielu projektantów wnętrz – nowoczesny pokój dla dziecka nie ma racji bytu. Co zatem wybrać? Może warto postawić na darmowy projekt pokoju dla dziecka?

meble młodzieżowe

Pokój dla dziecka a meblościanka

Zaletą meblościanek jest możliwość efektywnego wykorzystania przestrzeni. Tutaj jednak trzeba być ostrożnym. O ile praktycznie każda meblościanka będzie miała rację bytu w salonie, bądź innym, dużym pomieszczeniu, w przypadku pokoju dziecięcego może być różnie. Istotne jest, czy nie posiada ona zbyt wielu elementów dekoracyjnych. W wielu projektach meblościanek, to właśnie witryny (i inne przeszklone powierzchnie) zajmują relatywnie dużo przestrzeni. Dla dziecka, lepszym rozwiązaniem jest postawienie na funkcjonalność.

Pokój dla dziecka a meble systemowe

Meble systemowe to odpowiedź producentów wyposażenia wnętrz, na oczekiwania Klientów, które coraz częściej skupiają się na personifikacji wprowadzonych aranżacji. Meble te wchodzą w skład konkretnego systemu, co oznacza, że mogą, ale nie muszą tworzyć całości. Dobierać je można pod kątem oczekiwań, aranżacji a także uwarunkowań aranżacyjnych, wynikających z konstrukcji pokoju. Meble takie sprawdzą się zwłaszcza w dużych pokojach dziecięcych, w których stawia się na komfort użytkownika. Większość projektów mebli systemowych można tez dowolnie personifikować, choć oczywiście w warunkach narzuconych przez producenta.

Meblościanka – kiedy nie brać jej pod uwagę?

Meblościanki w pokoju dziecięcym nie warto stawiać, jeśli ma on zróżnicowany kształt i nie posiada wielkopowierzchniowych ścian, które mogłyby być tłem dla takiej formy mebla. Na meblościankę nie warto decydować się również wtedy, gdy jej masywna skądinąd konstrukcja, ma przyćmić resztę aranżacji pomieszczenia. Niestety, nierównomierność aranżacyjna jest w tym przypadku jedną z głównych wad meblościanek.

Meble systemowe – kiedy nie warto się na nie decydować?

Choć meble systemowe bardzo dobrze sprawdzają się w różnych aranżacjach wnętrz, nie warto ich wprowadzać do dziecięcego pokoju, jeśli ma on zostać zaaranżowany w sposób wielobarwny i zróżnicowany. Ich podstawową wadą jest brak różnorodności, co przedkłada się na dość skąpy wystrój wnętrz. Większość mebli systemowych jest niestety dość powtarzalna, nawet jeśli wymienimy to i owo w ich konstrukcji.

Podsumowując, meblościanka sprawdzi się zwłaszcza w pomieszczeniach małych, zorientowanych na jak największą oszczędność miejsca. Z kolei meble systemowe o wiele lepiej będą wyglądać w dużych pomieszczeniach, w których można pozwolić sobie na nieco przestrzeni.

Dodaj komentarz