Bez kategorii

Jak poprawnie rozliczyć dofinansowanie z Unii Europejskiej?

Zwrot przyznanego dofinansowania nie jest na rękę żadnemu przedsiębiorcy. Aby go uniknąć, sprawdź jak złożyć raport z projektu unijnego.

Rozliczenie dotacji unijnych – dlaczego nie jest takie proste?

Zarządzanie projektami unijnymi wymaga od przedsiębiorcy zapoznania się z co najmniej kilkunastoma dokumentami. Najważniejszymi z nich są:

  • umowa o dofinansowanie,
  • rozporządzenia oraz zasady dotyczące kwalifikowalności wydatków.

Wiele przedsiębiorców decyduje się na rozliczenie dotacji unijnych z pomocą firmy zewnętrznej specjalizującej się w tej kwestii. Jednak nie jest to koniecznością. Zwłaszcza jeśli nasz projekt nie należy do skomplikowanych. Wtedy wystarczy odciążyć jednego pracownika od jego dotychczasowych zadań i powierzyć mu nowe związane z rozliczeniem.

Rozliczenie wniosku unijnego

Warto jednak zastanowić się nad złożonością projektu. Jeśli mamy wątpliwości co do możliwości poradzenia sobie z rozliczeniami przed jednego pracownika, warto skierować swoją sprawę do specjalistów.

Współpracuj z księgowością

Decydując się na pozyskanie środków z Unii Europejskiej, od razu powinniśmy postawić na ścisłą współpracę z działem księgowym naszej firmy. W ramach rozliczeń wymagane jest księgowanie dokumentów projektowych w sposób „wyodrębniony” lub „z wykorzystaniem odpowiednich kodów księgowych”. Szczegóły muszą zostać opracowane odpowiednio wcześnie, co umożliwi prawidłowe opisanie i uznanie przez UE dokumentów projektowych.

Raport z projektu unijnego – nie zapomnij o nim

Pamiętaj, że jako przedsiębiorca masz obowiązek dokumentacji poszczególnych etapów realizacji projektu. Przygotuj wcześniej odpowiednie dokumenty i zaplanuj terminy ich zdawania. Dział księgowości będzie miał najwięcej pracy przed terminami podatkowymi, dlatego staraj się unikać ich okolic, gdyż może to doprowadzić do nieprzewidzianych opóźnień.

Zarządzanie projektami unijnymi zgodnie z harmonogramem

Nie zapomnij, że przedsięwzięcie powinno być realizowane zgodnie z przedstawionym wcześniej harmonogramem. Bądź w stałym kontakcie z dostawcami, co pozwoli Ci uniknąć opóźnień oraz nieprawidłowo wystawionych faktur.

Dodaj komentarz