Bez kategorii

Jak oduczyć psa sikać w domu

Nauka czystości to jeden z ważniejszych treningów, jakim poddaje się szczeniaka. Należy pamiętać, iż młody pies nie ma możliwości powstrzymywania oddawania moczu i kału – jego system wydalniczy i nerwowy dopiero rozwijają się, w związku z czym brak mu kontroli nad tego typu odruchami. Umiejętność wstrzymywania potrzeb wydalania pojawia się stopniowo, ale wymaga wysiłku także ze strony właściciela.

Co zamiast spacerów?

Przyjmuje się, iż młody pies może wytrzymać bez załatwiania się tyle godzin, ile liczy miesięcy życia plus jeden. Zatem jeśli pies ma np. trzy miesiące, to mniej więcej co cztery godziny można spodziewać się wypróżnienia.

Jak oduczyć psa sikać w domu2

Zazwyczaj wtedy powinno się wyjść z psem na spacer, aby nauczyć go załatwiania potrzeb na zewnątrz.. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Choroba, noc, silny mróz czy ulewny deszcz – powodów i przeszkód może być całkiem sporo. Warto wtedy sięgnąć po akcesoria higieniczne dla psa. Mogą to być podkłady do nauki czystości albo pieluchy jednorazowe dla szczeniaków.

Nauka czystości w domu

Ze szczeniakiem należy pracować od momentu, kiedy pojawi się w domu. Dla zorganizowania treningu czystości warto po pierwsze ograniczyć obszar, na którym pies będzie mógł się poruszać. Łatwiej wtedy wykryć i uprzątnąć wszelkie ewentualne „wpadki”. Dobrze jest także wyznaczyć stałe miejsce, w którym psiak będzie uczony wypróżniania się. Świetnie sprawdzają się do takiego zadania podkłady do nauki czystości.

Maty tego typu wchłaniają wilgoć chroniąc podłogę przed zanieczyszczeniem i uszkodzeniem. Podkłady do nauki czystości zawierają także środek, który neutralizuje zapach moczu. Mogą być one używane nie tylko w ramach treningu, ale także np. podczas podróży lub gdy zwierzę jest osłabione albo chore.

Pielucha dla szczeniaka

Jeśli mimo treningu psiak ma trudności z kontrolą wypróżniania lub zapomina o tym np. w trakcie zabawy, można zastosować pieluchy jednorazowe dla szczeniaków. Są one dostosowane do potrzeb psów – mają anatomiczny kształt niekrępujący ruchów, a samoprzylepne taśmy pozwalają na utrzymanie pieluchy na miejscu. Na zewnątrz znajduje się nieprzemakalna powłoka, natomiast wewnątrz wkład absorbujący zapach i wilgoć. Wykończenia wokół łap zabezpieczają zawartość przed wydostaniem się na zewnątrz.

Pieluchy jednorazowe mogą służyć nie tylko szczeniakom, ale także np. zwierzętom po operacjach, chorym i słabym.

Akcesoria higieniczne dla psa są dobrym wsparciem nauki czystości, jednak niezbędnym elementem jest konsekwencja i cierpliwość opiekuna.

Dodaj komentarz