Bez kategorii

Egzamin na prawo jazdy – co musisz o nim wiedzieć?

Każdego roku nauka jazdy w Rzeszowie cieszy się nieustającym zainteresowaniem, gdyż większość z nas pragnie w końcu zasiąść za kierownicą swojego własnego samochodu i móc legalnie nim podróżować. Oczywiście by móc to zrobić, konieczne jest zdanie egzaminu na prawo jazdy. Niektórzy zdają za pierwszym razem, a inni potrzebują kilku prób. Co zatem warto wiedzieć i jakie umiejętności posiadać, aby dostać ten upragniony dokument?

egzamin prawo jazdy rzeszów

Kurs na prawo jazdy Rzeszów – co warto wiedzieć, zanim podejdziesz do egzaminu?

Odpowiedni wiek to jedno, ale w celu otrzymania prawo jazdy przyszły kierowca musi być też zdolny psychicznie i fizycznie, a to ocenia już lekarz posiadający uprawnienia do przeprowadzania badań kierowców. Nie brakuje podczas egzaminu teoretycznego podchwytliwych pytań, dlatego też teorię należy mieć nie tylko dobrze opanowaną, ale konieczne jest czytanie ze zrozumieniem. Na rozwiązanie egzaminu teoretycznego na prawo jazdy mamy 25 minut i dotyczy to tylko jednej kategorii. Jeśli zdajemy egzamin na więcej, to czas zostaje wydłużony dla każdej następnej kategorii prawa jazdy o kolejne 25 minut. Test składa się z 32 pytań, gdzie 20 z nich to pytania z wiedzy podstawowej, a 12 pytań dotyczy wiedzy specjalistycznej.

Należy pamiętać o tym, że tylko jedna odpowiedź na dane pytanie jest poprawna i nie ma możliwości cofnięcia się do wcześniejszych pytań. Ponadto filmy do pytań odtwarzane są tylko raz i kończą się one stop klatką, która wyświetlana jest aż do udzielenia odpowiedzi. Po upływie wyznaczonego czasu (20 s na zapoznanie się z treścią i 15 s na udzielenie odpowiedzi), kolejne pytanie wyświetla się automatycznie. Jeśli chodzi zaś o część specjalistyczną to mamy 50 s na zapoznanie się z pytaniem i na udzielenie odpowiedzi. Na szczęście nie ma potrzeby udzielania prawnych odpowiedzi na wszystkie 74 pytania, aby zdać egzamin teoretyczny. Konieczne jest jednak uzyskanie co najmniej 68 punktów.

Czas na egzamin praktyczny

Egzamin praktyczny rozpoczyna się na placu manewrowym, gdzie na początku egzaminator sprawdza nasze umiejętności przygotowania do jazdy i sprawdzania stanu technicznego auta. Kolejnym krokiem jest wykonywanie obowiązkowych manewrów typu jazda po łuku i tyłem, zatrzymanie pojazdu w wytyczonym miejscu oraz jazda pod górkę. Dopiero po ich zakończeniu wyjeżdżamy na miasto, a podczas jazdy egzaminator zleca nam zadania do wykonania typu parkowanie, przejazd na skrzyżowaniu, jazda drogą jedno czy dwukierunkową. Nie bez znaczenia jest także jazda ekologiczna, czyli z ograniczeniem zużycia paliwa. Egzaminowany musi też wiedzieć, jak hamować silnikiem oraz wrzucić pierwsze cztery biegi, zanim osiągnie prędkość 50 km/h.

Po zakończonym sukcesem egzaminie  można zainteresować się na przykład usługą jaką jest kurs ADR.

Dodaj komentarz