Bez kategorii

Dobra kawa ziarnista

Kawa to produkt spożywczy, który już wiele lat temu zagościł na naszych salonach. Dziś, po wielu latach, wciąż zachwycamy się tym nadzwyczajnym smakiem do tego stopnia, że wielu nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki gorącej kawy. Nie każda kawa jest jednak taka sama. Najlepszy smak i aromat uzyskamy z kawy ziarnistej. Oto najważniejsze informacje, które warto o niej wiedzieć.

Najważniejsze rodzaje kawy

Do najlepszych gatunków kawy należą Arabica, Robusta i Liberica. Arabica to kawa uważana za najszlachetniejszą ze względu na swój delikatny smak i piękne nasiona. Robusta ma bardzo intensywny smak i więcej kofeiny niż Arabica, natomiast Liberica jest najmniej aromatyczna. Jej zaletą jest to, że jest ona bardziej odporna na szkodniki i daje większy plon.

Kawa
Kawa

Czym charakteryzuje się dobra kawa ziarnista?

Przeciętny człowiek nie wie, jak wybrać najlepszą kawę, jednak miłośnicy tego napoju nie mają większych problemów z wyborem. Przede wszystkim warto kupować kawę w palarniach lub sklepach, które po prostu znają się na kawie. Dobra kawa ziarnista powinna mieć ziarna, które są chrupiące po rozgryzieniu. Nie powinny one w żadnym wypadku być miękkie.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze?

Nie bez znaczenia dla smaku i aromatu kawy jest kraj jej pochodzenia. Mówi się, że najlepsze kawy uprawia się w wyższych partiach gór. Na ziarno wpływ mają warunki atmosferyczne oraz takie czynniki jak nawodnienie oraz metoda uprawy. Szczególnie poleca się kawy, które pochodzą z Kostaryki oraz Brazylii.

Nie bez znaczenia jest także data palenia oraz warunki w jakich przechowywana jest kawa. Niedopuszczalne jest by była ona na przykład narażona na wietrzenie. Każda lepsza kawa ma na opakowaniu informację o dacie palenia. Przyjęło się, że powinno się ją spożyć w ciągu dwóch lat od tej daty.

Na polskim rynku istnieje bardzo duży wybór przepysznych, aromatycznych kaw, takich jak kawa ziarnista lavazza oraz inne produkty znanych i cenionych marek. Warto próbować, by wybrać kawę najlepiej odpowiadającą naszym gustom.

Dodaj komentarz